Dünya Şiir Günü’nde Yazar Seda Akipek’le Söyleşi

820

Her iki yerleşkemizden ilkokul 3. Sınıf öğrencilerimiz, Dünya Şiir Günü 21 Mart’ta “Ejderhalar Nezle Olmasın ve Diğer Şiirler” kitabının yazarı Seda Akipek’le çevrim içi ortamda söyleşti. Akipek, kitabının yayınlanma yolculuğunu öğrencilerimizle paylaştı. Her bir kelimenin farklı duygu ve çağrışımlar yaptığını dile getiren yazar, bu şiir kitabını özellikle şiir türünü denemek için yazmayı çok istediğini, şiiri özel bir alan olarak nitelendirdiğini ve özellikle çocuklar için şiir yazmanın önemli olduğunu düşündüğünü belirtti.

Kitabın resimlerinin sulu boya tekniğiyle Mısra Karahan tarafından yapıldığını dile getiren Akipek, bu tekniğin şiirlerin verdiği duygu yoğunluğunu daha iyi yansıttığına inandığını ifade etti. Akipek, kitabın ismine nasıl karar verdiğini anlatırken, ejderhaları çok sevdiğini ve kitabın ruhunu çok iyi temsil ettiği için bu ismi seçtiğini belirtti.

Öğrencilerimizden gelen, “Kitabı neden anne ve babanıza ithaf ettiniz?” sorusuna Akipek, anne ve babasının kendini doğru ve etkili ifade etme konusunda en büyük destekçisi olduğunu, herkesin kendini farklı şekillerde ifade ettiğini, sözcüklerle arasının hep iyi olması nedeniyle kendisini ifade etme yolu olarak yazmayı seçtiğini ve ailesinin de her zaman yazılarını dinleyip, okuyup, olumlu dönütler verdiğini anlattı.

“Kitabınızda sizin en sevdiğiniz şiiriniz hangisi oldu?” sorusuna ise “Beni başka dünyalara götüren çocuklarım hepsi, ama en sevdiğim şiirim Yıldız Çorbası’ydı” diye belirtti. “Şiirlerinizde konu olarak neden sıklıkla çiçekleri kullanıyorsunuz?” sorusunu çok beğenen yazar, bu soruya “Sanata da çok iyi bir sembol olduğunu düşündüğüm için çiçekler yazılarımda her zaman yer bulur.” cümlesiyle karşılık verdi.  Sınıf öğretmeninin masasında tesadüfen gördüğü Hayyam’ın bir şiirinden çok etkilendiğini ve şiir yazma isteğinin o zamanlarda başladığını belirten Akipek, bu şiiri öğrencilerimiz için okudu.

Aslında yetişkinlere yönelik yazdığını söyleyen Akipek, çocuklarla buluşmanın kendisini daha çok motive ettiğini sözlerine ekledi. Yazma sürecini “Başkalarında duygusal karşılığını görmenin mutluluk veren bir duygu olması.” şeklinde tanımlayan yazar, yayınevine bu kitabın dosyasını sunarken kitap şiir türünde olduğu için tereddüt yaşadığını ancak şu an en çok baskı yapan kitabının da bu kitap olduğunu bizlerle paylaştı. Eserlerinin ilham kaynağını merak eden öğrencilerimize ise, her anın ona ilham olabildiğini, özellikle bir an veya ilham beklemediğini söyledi. Etkinlik, yazara teşekkür belgesinin verilmesi ve iyi dileklerle sona erdi.