“Dostlarımız” Projesinin On Birincisi Gerçekleşti

2448

Her iki yerleşkemizde “Dostlarımız” projesi kapsamında 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü etkinlikleri 2 – 6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. Anaokulu çocuklarımız ve ilkokul öğrencilerimiz, yaratıcı drama öğretmenlerimizin rehberliğinde düzenlenen proje etkinlikleriyle hayvan sevgisi, hayvanları koruma, hayvan haklarına saygı duyma ve sosyal sorumluluk bilinci konusunda farkındalık kazandılar.

Anaokulu çocuklarımız ve ilkokul 1 – 4. sınıf öğrencilerimiz, hayvan barınaklarına teslim etmek üzere köpek mamaları getirdi. 6 yaş çocuklarımız, “Hayvanlar Yarışıyor!” drama çalışması kapsamında onlar için belirlenmiş günde bir hayvan kostümü giyerek okula geldi. Tüm hayvanların farklı özelikleri ile doğaya renk kattıkları ve doğanın bir parçası oldukları ana fikrini masal, oyun ve danslarla işlediler.

İlkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, “Pöti Ve Dede” ile “Pöti’nin Gri Dişi” kitaplarının yazarı Gökçe Gökçeer’le buluştu. Öğrencilerimiz, köpeklerle doğru iletişim kurmanın yollarını öğrenirken aynı zamanda da gerçek bir kahraman olan Pöti’yi tanıdı ve barınaklar hakkında bilgi edindi. Etkinlik sonunda Gökçeer, Pöti serisini öğrencilerimiz için imzaladı

İlkokul 3. sınıf öğrencilerimiz, Yazar Renan Özdemir’le söyleşti. Özdemir, ilk kitabı olan “Çıtı Pıtı Kedi Olmak İstemiyorum”un öyküsünü eğlenceli bir şekilde öğrencilerimize anlattı. Masal tadındaki söyleşinin ardından da öğrencilerimizin kitaplarını imzaladı.

İlkokul 1. sınıf öğrencilerimiz, Çizgi Film Kulübümüzün 2015 yılında yaptığı ve “Dostlarımız” projesinde de daha önce tiyatro olarak yer alan “Tarçın” adlı çift dilli, müzikal çizgi filmi; 3. sınıf öğrencilerimiz; radyo programcısı, kısa film yönetmeni, hayvan hakları aktivisti ve köşe yazarı Tolga Öztorun’un çektiği, Yedikule Hayvan Barınağı’nın bir gününü anlatan “Sıradan Bir Gün” adlı belgesel filmi izledi.

İlkokul 2. sınıf öğrencilerimiz, dünyaca ünlü Yazar Sven Nordqvist imzalı Pettson ve Findus adlı çocuk kitapları serisinden uyarlanan “Fırıldak Kedi Findus” filmini izleyerek nitelikli iki sanat yapıtıyla tanıştı.