Demirci Mehmet Efe’yi Torunu ve Öğretmenimiz Mustafa Dündar’dan Dinledik

1639

Tepeören Yerleşkemizden lise 12. sınıf öğrencilerimiz, 26 Şubat Cuma günü “Demirci Mehmet Efe’yi Torunu ve Öğretmenimiz Mustafa Dündar’dan Dinliyoruz” adlı çevrim içi bir söyleşi gerçekleştirdiler. İnkılap Tarihi dersi kazanımları bağlamında Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölümümüzün düzenlediği etkinlikte konuşmacımız, Demirci Mehmet Efe’nin torunu Müzik öğretmenimiz Mustafa Dündar’dı.

Dündar konuşmasına, “efelik” kavramının ne anlama geldiğini, devletle ve halkla nasıl ilişkiler içinde olduğunu anlatarak başladı. Ardından Demirci Mehmet Efe’nin nasıl efe olduğundan, 1. Dünya Savaşı sırasında ve savaş sonrasında yaşadıklarından bahsetti. Kuvayı Milliye’ye katılma süreci ve düzenli orduya geçiş dönemini aktaran Dündar, ders kitaplarında “Demirci Mehmet Efe İsyanı” olarak bahsi geçen tartışmalara da değindi.

Öğrencilerimiz, Mustafa öğretmenlerinden dedesinin hikâyesini dinleyip öğrenirken, bir yandan dönemin atmosferini hissetme şansını yakaladılar, bir yandan da resmi tarih anlatısının gerçeklikle örtüşmediği durumların kişilerin hayatını nasıl etkileyebileceğini fark ettiler.

Öğretmenimiz Mustafa Dündar sunum boyunca arşivindeki birçok fotoğrafı öğrencilerimizle paylaştı. Bir yerel liderin ve bir dönemin hikâyesini ilk elden kaynaklarla dinlemek öğretici ve keyifli olduğu kadar düşündürücüydü.