Çocuklar için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nin Sağlanması için Ailelerin Güçlendirilmesi" Projesine Ev Sahipliği Yapıyoruz

1876

Terakki Vakfı Okulları, Şubat 2010’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi (ÇOÇA) ile çocuk haklarını gözeten bir yaşam kültürü oluşturmak ve çocuk haklarını yaygınlaştırmak amacıyla başlattıkları çocuk hakları çalışmalarına devam etmekte. Çocuk hakları alanında çalışmaların yaygınlaşmasını destekleyen Terakki, çocuklar arasında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için ÇOÇA tarafından yürütülen “Çocuklar için Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nin Sağlanması için Ailelerin Güçlendirilmesi” projesinin 10-11-12 Ekim’de devlet okullarının rehber öğretmenlerine yönelik gerçekleştireceği 3 günlük eğitime ev sahipliği yapıyor ve psikolojik danışmanlarıyla çalışmaya katılıyor.

Çocuklara  yönelik toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ile mücadele etmek için ÇOÇA tarafından gerçekleştirilen bu projede; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında, İstanbul çapında 39 ilçedeki yaklaşık 40 okuldaki  psikolojik danışman toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda güçlendirilerek, proje faaliyetlerinde işbirliği yapılacaktır. Okullarda ilkokul ve ortaokul düzeyindeki çocuklar için hazırlanan toplumsal cinsiyet eşitliği temalı eğitsel oyunları yaygınlaştırılacak ve etkisi ölçülecek. Çocukların toplumsal cinsiyet algılarının gelişmesinde ailelerin etkisini ve ailelerin konuya ilişkin tutumlarını ortaya çıkarmak üzere bir durum analizi yapılacak ve okullarda ailelere yönelik bilgi ve farkındalık artırıcı eğitsel çalışmalar geliştirilecek ve uygulanacak. Projenin ilk adımını psikolojik danışmanlara yönelik yapılacak 3 günlük eğitim oluşturuyor. Bu eğitimde toplumsal cinsiyet, toplumsal cinsiyet eğitimi, çocuklar ve proje faaliyetleri konusunda çalışmalar yapılacak.

Bu çalışma, Terakki’nin 130 yılı aşkın birikim, kültürel zenginlik, ilke ve aydınlığını gelecek kuşaklara taşımayı hedefleyen, çevre okullar ve sosyal sorumluluk taşıyan girişimlerle bilim, kültür ve sanat alanlarında gerçekleştirilen Terakki 130+ çerçeve programı kapsamında yapılmakta.