Büyükler Küçüklere Atatürk’ü Anlattı

682

Her iki yerleşkemizde ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz 9 Kasım Çarşamba günü, “Bir Ulusa Adanmış Bir Ömür” projesiyle Mustafa Kemal Atatürk’ü kendi bakış açılarıyla 6. sınıf seviyesinden arkadaşlarına anlattılar.

Öğrencilerimiz, 3 Ekim – 9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen bu projenin ilk basamağında Mustafa Kemal’in hayatını araştırmak üzere seçtikleri konunun sloganını ve bu slogana uygun hazırladıkları Atatürk temalı kolaj çalışmalarını okul koridorlarında ve sınıflarında sergilediler.

Projenin ikinci basamağında ise seçtikleri konularla ilgili çalışma grupları oluşturarak Mustafa Kemal’i anlatan bir sunum hazırladılar. Hazırladıkları sunumları 6. sınıfların derslerine girerek anlattılar.

Öğrencilerimiz, projelerini hazırlarken Atatürk’ün eğitim ve askerlik hayatı, sevdiği şarkılar, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken yaptığı devrimler, akıllı projeleri, 10 Kasım 1938’in ulusal basında nasıl yer aldığı gibi konular üzerinden müzikli sunumlar, belgesel odaklı anlatımlar, dramalar, bilgi yarışmaları ve eğitsel oyunlarla zenginleştirerek, 6. sınıftaki arkadaşlarına kendi bakış açılarıyla Atatürk’ü anlattılar. Her sunum Atatürk’ün farklı bir yönünü ortaya koyuyordu. Bu projeyle öğrencilerimiz sosyal sorumluluk alma, iletişim ve iş birliği   becerilerini de geliştirmiş oldular.