Buluş Şenliği’nde Terakki’ye İki Ödül

2437

Fen Lisesi öğrencilerimiz Ünal Cem Pişirici, Sinan Keyder ve Ege Erdoğan’dan oluşan takımımız hazırladıkları düzenekle 8 Aralık’ta  İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen 9. Buluş Şenliği-Invention Challenge İstanbul “Ruloyu Havada Çöz” yarışmasında “En Küçük Tasarım” ve “En Hafif Tasarım” ödüllerini aldı.

“Ruloyu Havada Çöz” adını taşıyan bu yılki yarışmada, bir tuvalet kâğıdı rulosunu havaya fırlatıp, havada yol alırken konfeti gibi çözülüp uzun ve tek parça bir kâğıt şeridi oluşturacak bir düzenek tasarlanıp yapılması istendi. Takımlar, geliştirdikleri düzeneklerle uzunluğu 18 metre, ağırlığı 140 gram’ı bulan tuvalet kağıdı rulosunu hem uzağa fırlatıp, hem de havada kopmadan açmak için yarıştılar.

Öğrencilerimiz bu amaca yönelik yaptıkları çalışmalarda üç farklı tasarımda düzenek geliştirdiler. Bunlardan en büyüğü tuvalet kağıdı rulosuna vuruş yapan bir düzenek. Biraz daha küçük olanı mancınık sistemiyle tuvalet kağıdını fırlatan ikinci düzenek . Üçüncü ve diğerlerine göre çok küçük olanı ise yine mancınık sisteminin kullanıldığı düzenek.

Düzeneklerin fırlattıkları kâğıt rulolarının havada yol alırken kendi ekseni etrafında dönerek kâğıt şeridin kopmadan açılması için çeşitli yöntemler geliştirildi. Okulun çeşitli mekânlarında yapılan deneme atışlarıyla bu düzenekler geliştirilip, en iyi neticeleri almaları sağlandı. Düzeneklerin yarışma dışında Fizik derslerinde başta “Atış” konusu olmak üzere, çeşitli konuların işlenmesi sırasında laboratuvar çalışmalarında kullanılması da planlanıyor.

Öğrencilerimize çalışmalarında Fen Projeleri Koordinatörümüz Ziya Bahtiyar, Fizik öğretmenimiz Şenol Özçelik, Laborantımız Ali Kurt ve teknisyenimiz Safi Demir destek verdi.

Buluş Şenliği Yarışması “Invention Challenge” adıyla, ABD Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın uzaya gönderilen roket, uydu ve uzay robotlarının tasarlanıp yapıldığı Jet Propulsion Laboratory (JPL) bölümü tarafından kendi bünyesindeki mühendisler ile çevre okullardaki öğrencilerin katılımıyla 1998 yılından beri her yıl düzenlenmekte. Yarışma, 2004 yılından beri aynı format ve içerikte ABD dışında sadece ülkemizde düzenlenmekte ve yarışmacıların projelerinde birbirlerinden esinlenmemesi için ABD ile aynı tarihte yapılmakta.