BİR(i)LİK Projemizde Konuğumuz Prof. Dr. Fatma Savran Oğuz’du

3533

İstanbul Üniversitesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Savran Oğuz, 11. sınıf öğrencilerimizden Elif Emra Oğuz (11A) ve Eytan Hiçsolmaz (11C) liderliğinde sürdürülen Bir(i)lik projesi kapsamında 15 Mayıs Salı günü konuğumuz oldu. Oğuz, Tepeören Yerleşkemizde lise öğrencilerimize kök hücre ve kemik iliği nakli ile ilgili bir sunum yaptı.

11. sınıf Biyoloji Dersi Performans Ödevi olarak başlayan, daha sonra bir sosyal sorumluluk projesine dönüşmesini beklediğimiz Bir(i)LİK projesinin ilk etkinliği, konunun uzmanı Prof. Dr. Fatma Savran Oğuz’un lise öğrencilerimiz için yaptığı sunumla başladı.

Oğuz sunumunda, kök hücre ve kan bankalarının hangi amaçlarla kurulduğu, kimlerin kök hücre bağışçısı olabileceği ve bağış sürecinde yapılması gerekenleri anlattı. Ülkemizde bağışçı sayısının yeteri kadar olmadığını ifade ederek, toplumu bilgilendirmenin önemi üzerinde durdu. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, kök hücre ve kemik iliği bağışında alıcı kadar gönüllü vericinin sağlığının ve kişisel verilerinin titizlikle korunduğu, sürecin zannedildiği kadar zor ve yıpratıcı olmadığı ile ilgili bilgi sahibi oldu.

Daha önce bağışçı olmuş ve bir alıcıya ulaşmış biri olan Tepeören Yerleşkemizde Lise Müdür Sekreterimiz Melike İlgen, deneyimlerini paylaştı ve sürecin sanılandan daha kolay gerçekleştiğini dile getirdi. Oğuz, bu konuda toplumda farkındalık yaratma çalışmalarına kesinlikle ihtiyaç olduğunu belirterek, öğrencilerimizin bu konudaki girişimlerini takdir ettiğini ve bu projenin devamını dilediğini söyledi.

Konferansın sonunda öğretmen ve personellerimizden 30 kişi ilik bankası için gönüllü verici oldu ve İstanbul Üniversitesi Tıbbi Biyoloji çalışanları tarafından kendilerinden kan örnekleri alındı.

Bir(i)lik projesi