Bir Şenliktir Şiir Mısralarda Gezinen

2972

Terakkili öğrenciler, Şiir Şenliği Haftası etkinliklerimizle hem 21 Mart Dünya Şiir Günü’nü hem de 22 Mart Dünya Çocuk Şiirleri Günü’nü kutladı. İlkokul ve ortaokul öğrencilerimizin katıldığı etkinlikler, Levent Yerleşkemizde 15 – 23 Mart tarihleri arasında, Tepeören Yerleşkemizde ise 8 – 27 Mart tarihleri arasında gerçekleşti.

Yazarla Söyleşiler

Öğrencilerimiz Şair Haydar Ergülen ve Çiğdem Odabaşı’yla söyleştiler. Yazar Eda Albayrak’la yaratıcı düşünme ve yazma etkinlikleri yaptılar. Şair Gonca Mine Çelik ile şiir atölyesinde buluştular.

Söyleşisinde duygular, sezgiler üzerine konuşan Odabaşı, gösterdiği farklı resim kompozisyonları üzerine 4. sınıf öğrencilerimizle doğaçlama şiir oluşturdu. Ergülen, şiir üzerine 3. sınıf öğrencilerimizle sohbet ederek ‘Nar Alfabesi’ kitabını yazma serüvenini anlatttı ve şiirlerini paylaştı.

Albayrak, öğrencilerimizle “Bidigago” adlı Yaratıcı Düşünme ve Yazma etkinliği yaptı. Bu etkinlikte 2. sınıf öğrencilerimize kişisel yaratıcılıklarını ön plana çıkartan akıl ve fikir ile ilgili çeşitli sorular sordu ve yaratıcı zekayı geliştiren oyunlar oynadı. Çelik, şiir yazarken daha çok doğadan ilham aldığını, hayvanlardan ve kendisini mutlu eden şeylere dair şiir yazma serüvenini 1. sınıf öğrencilerimize anlattı. “Çiçekli Şiirler” adlı kitabından şiirler okudu. Sonra, kendi yazdığı “Bisikletim Fırtına” adlı şiirinin şarkısını öğrencilerimizle birlikte söyledi. Etkinlik sonunda öğrencilerimiz kendi şiirlerini yazarak, resmini çizdi.

şiir şenliği

Dinletilerden Sergilere…

İlkokul 1 – 4. sınıf öğrencilerimiz; sınıf öğretmenleri, yaratıcı drama öğretmenleri ve Türkçe koordinatörünün iş birliğiyle şiir dinletisi hazırladı. Dinletide “sevgi, barış, dostluk, arkadaşlık” konulu şiirleri; görseller, melodiler ve öğrencilerin oluşturduğu şiir video klipleri eşliğinde bir olay örgüsü etrafında sundular. Öğrencilerimizin kendi yazdığı veya farklı şairlerden seçtiği şiirleri seslendirdiği video klipleri; aynı şekilde, şiir veya şairlerden yola çıkarak yaptıkları resimlerden oluşan “Şiirlerden Resimlere Yolculuk” sergisini izlediler. “Serbest Şiir Kürsüsü” etkinliğinin yanı sıra kütüphanemizde şiir kitaplarımızdan oluşan “Şiir Kitaplarımız” sergisini gezdiler.

Bu etkinliklerde birçok şiir ve şairle tanışan ilkokul öğrencilerimiz, duygu ve duyuların şiirlerde imgelere dönüştüğünü fark ettiler, şiirin bir iletişim dili olduğunu kavradılar.

Dünya Şiir Günü’nde okula giriş yapan tüm Terakkililer, ortaokul öğrencilerimizin hazırladığı şiir sepetlerinden kendileri için bir şiir seçtiler. Böylece bir anda okuldaki pek çok kişi güne şiirle başlamanın keyfine vardı. şiir şenliğiSeçtikleri şiirlerde kendilerine benzer yönler bulan Terakkililer, kendilerini özel hissettiklerini dile getirdi. Ayrıca öğrencilerimiz, kendi seçtikleri bir şiiri görsellerle süsleyerek kendi dolap kapaklarında sergiledi. Şiirler Sahnede Kulübü öğrencilerimiz şiir dinletisi gerçekleştirdi. Dinletide “çocuk” konulu şiirleri, görseller ve melodiler eşliğinde bir olay örgüsü etrafında canlandırdılar.

Şairler Meydanı’nda bozulan dünyada şiirin insanlık için bir umut olduğunu dile getiren öğrencilerimiz ünlü şairlerin umut dolu şiirlerini, umudu yaşatıp hayatın renklerini fark ettirmek için arkadaşlarıyla paylaştı.

Ayrıca, Levent Yerleşkemizde 5. sınıflar arasında düzenlenen “çocuk” konulu şiir yarışmasının 1.lik ödülünü Aylin Beren Özkan (5B), 2.lik ödülünü Ada Bayrak (5I), 3.lük ödülünü Mete Özder (5J) aldı.

Etkinliklerle ilgili tüm fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.