Arkadaşım Kuti

2818

Levent Yerleşkemizden ortaokul öğrencimiz Tiber Oktar (5E), 19 Nisan Perşembe günü Özel Arel Ortaokulunun 5 ve 6.sınıf öğrencilerine yönelik il genelinde düzenlediği “Dostluk – Arkadaşlık” temalı masal yazma yarışmasında Mansiyon Derecesi aldı.

Arkadaşım Kuti

Masal masal içinde

Güvercinim nerede?

Kaf Dağı’nın ardında mı?

Arkadaşının yanında mı?

Okuyalım masalımızı,

Bulalım cevabımızı.

Günlerin günleri kovaladığı bir gün, güvercin Pır Pır, kocaman bir meşe ağacının dalındaki yuvasında otururken altındaki yumurtalardan bir çıtırtı duymuş. Bir de bakmış ki ne görsün? Yumurtalardan biri çatlamış ve yavrusu başını dışarı çıkarmamış mı? Hemen onu gagasıyla çıkartıp kurulayıp öpmüş. Ona “Kuti” adını vermiş. Biraz sonra onu beslemek için yem bulmaya uçup gitmiş ki yuvada debelenen Kuti, ağaçtan bahçeye düşüvermiş.

Gözünü açtığında sapsarı tüyleri olan, merakla kendisini inceleyen yavru kedi Tonti’yle göz göze gelince korkudan neredeyse ölecekmiş. Ama dikkatle bakınca  Tonti’nin ağzında kendisi için getirdiği ekmekleri görünce rahat bir nefes almış. Tonti, minik kuşu çeke çeke bahçenin kuytu bir köşesine götürüp üşümesin diye üstünü yapraklarla örtmüş. Zavallı Tonti’nin bütün gün bahçede tek başına canı sıkılıyormuş ve artık galiba bir arkadaşı olmuş.

Bu arada güvercin Pır Pır yuvaya dönüp de yavrusunu bulamayınca deliye dönmüş. Her tarafı aramış, aramış ama maalesef izine hiç rastlayamamış. Çaresizlik içinde diğer yavrularının yanına dönmüş.

Bizim minik Kuti ve Tonti çok iyi anlaşmışlar. Tonti bahçenin bir köşesine topraktan yuva yapmış, içine de minik dal parçaları doldurmuş, onlarla oynamış. Yakındaki bir restoranın artıklarından bol bol yiyecek de getirip arkadaşıyla paylaşmış. Aradan günler geçmiş. Kuti biraz büyümüş, kanat çırpar hale gelmiş.

Bu arada annesi, Tonti’nin sık sık evden kaybolduğunu ve eskisinden çok daha neşeli olduğunu fark etmiş ve bir gün onu takip edince bir de ne görmüş. Tonti’yle birlikte üç yavru kedi daha ve minik bir kuş neşe içinde oynuyorlarmış. Anne tam yakalamak için pençesini savurunca Kuti korkudan kalbi çarparak havalanıvermiş ve karşı evin balkonuna konmuş. Bunu gören Tonti annesine : “Ne yaptın anne, o benim arkadaşım!” demiş. Anne de bu duruma çok şaşırmış.

Derken bir güvercin hızla gelip balkondaki Kuti’yi kapmamış mı? Bu, günlerdir gözyaşı döken Kuti’nin annesiymiş. Kuti de neye uğradığını anlamamış her ikisi de hem şaşırmış hem de birbirlerine kavuştukları için çok mutlu olmuşlar. Ancak Kuti’nin aklı hep arkadaşlarındaymış. Zaman zaman bahçede buluşup neşeyle oynamaya devam etmişler.

Büyüklerine örnek olup arkadaşlığın ve sevginin gücünü göstermişler.

Meşe ağacının dalından üç güvercin havalanmış. Üçü de masalımızı okuyan,  arkadaşlığın değerini bilen çocukların kalbine doğru kanat çırpmış.

Tiber Oktar (5E)
Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Ortaokulu