8. Sınıf Öğrencilerimiz Sınava Doğru Paneli’ndeydi

2139

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, 8.sınıf öğrencilerine yönelik 17 Nisan Perşembe günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de “Sınava Doğru” paneli gerçekleştirdi.

Rehberlik Servisi Koordinatörümüz Demet Uysal’ın moderatörlüğündeki panele; Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Özgür Bolat, Eğitim ve Kariyer Danışmanımız ve Uzman Psikolojik Danışman Oktay Aydın, Uzman Psikolojik Danışmanımız H. Mehmet Artıran, ve Fen Lisesi 11. sınıf öğrencimiz Büşra Candan katıldı.

Büşra Candan, öğrencilere kendi sınav öncesi deneyimlerinden alıntılar yaparak, planlı olmanın başka etkinliklere de zaman kazandırdığını, bunun hayat başarısını getirdiğini, deneme sınavlarının konu eksikliklerini görmeleri için fırsat olduğunu, her zamankinden biraz daha fazla çaba göstermelerinin ve motivasyonlarını yüksek tutmalarının önemli olduğunu belirtti.

Mehmet Artıran, kendi yaşam öyküsünden yola çıkarak yaşantıda herkesin bazı süreçlerden geçtiğini, kendisinin geçmişte neleri başaramadığını, bunların nedenlerini zaman içinde nasıl keşfettiğini, bu keşifle beraber yaşamının nasıl kolaylaştığını, öğrencilerin de içinde bulundukları durumların onlara ne kazandıracağını şimdiden bilemeyebileceklerini ya da farkına varamayacaklarını, yaşamlarını her anlamda zenginleştirmenin önemli olduğunu özellikle hayatlarında felsefeye yer vermelerinin bakış açılarını değiştirebileceğini dile getirdi.

Öğrencilerin hedef oluşturabilmeleri ve bu hedefe ulaşabilmeleri, lise seçimleri ve gelecekleri ile ilgili yaşamlarına vizyon katabilmenin önemi üzerinde duran Oktay Aydın, dersin yanında sosyal etkinlikler ve sosyal sorumluluk projelerinde yer almanın kendilerine büyük ölçüde katkı sağlayacağını vurguladı.

Özgür Bolat ise konuşmasında; lise, üniversite seçimi ve  karşılaştığı zorlukları anlatırken, kendi yaşantısında öğrenmeye yönelik tutkusundan örnekler verdi. Yapılan  işi severek, tutkuyla yapmanın önemini vurguladı. Yeni şeyler öğrenmek ve donanımlarımızı artırmak için çaba göstermenin de yaşamda gerçek başarıyı yakalamada gerekli olduğunu hatırlattı.