8. Sınıf Öğrencilerimiz Mezunlarımızla Buluştu

1825

8.sınıf öğrencilerimiz, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin 22 Ekim Çarşamba günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K2’de gerçekleştirdiği “Mezunlarla Sohbet” etkinliğinde ortaokul mezunlarımızla buluştu.

8. sınıftan geçen yıl mezun olan öğrencilerimiz şu anda sınava hazırlık sürecinde olan öğrencilerimizle bir araya gelerek; sınava hazırlık sürecinde motivasyonlarını artırabilmek, bu süreci iyi yönetebilmelerine destek olmak amacıyla liseye geçiş döneminde yaşadıkları deneyimleri paylaştılar.

Rehberlik Servisi Koordinatörü Demet Uysal’ın  moderatörlüğündeki sohbete; Kabataş Erkek Lisesi’nden Elif Sude Nacak,  Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi’nden Sarper Koçkarsantılıoğlu, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi IB’den İpek Eğilmez, Robert Koleji’nden Carla Ayşem Sipahioğlu, Alman Lisesi’nden Talya Cervatoğlu katıldılar.

Mezunlarımız, geçen yıl yaşadıkları deneyimlerini paylaşırken verdikleri mesajlarla öğrencilerimizi motive ettiler. Özellikle grubun ihtiyacının farkında olup, bu zorlu dönemin nasıl üstesinden gelebilecekleri, neler yaparlarsa başarıya ulaşabilecekleri ile ilgili önerilerini paylaştılar. Geçen yıl o sıralarda kendilerinin oturduklarını ama şimdi burada, kendi okullarında arkadaşları ile buluşmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getirdiler.

Mezunlarımız, sınav döneminde planlı çalışmanın ve hedef belirlemenin başarıyı yakalamada önemli olduğunu vurguladı. Herkesin farklı bir çalışma sistemi olduğunu ve mutlaka bir çalışma planı ile devam etmelerini önerdiler. Dersi derste dinlemenin önemini belirterek, deneme sınavlarındaki yanlışlarının yol gösterici olduğunu söylediler. Hata yaptıkları konularda eksiklerini gidermek için öğretmenlerinden mutlaka yardım almalarını önerdiler. Başarılarını artırmak için yöntemler geliştirebileceklerini, başarısızlıklar karşısında hemen pes etmemeleri gerektiğini belirterek herkesin kendisini mutlu hissettiği bir okulda eğitimine devam etmesinin önemi üzerinde durdular.

Sınav yaklaştıkça stresin artabileceğini ve bu noktada yakın çevrelerinden ve rehberlik servisinden destek almalarının önemli olduğunu vurguladılar.