27. Kariyer Günleri: Üniversite Gezisi

655

Levent Yerleşkemizden fen lisesi 11. sınıf öğrencilerimiz, 11 Nisan Salı günü 27. Kariyer Günlerimiz kapsamında Acıbadem Üniversitesi’nde Prof. Dr. Özgür Kurt ve Prof. Dr. Ata Akın’la buluştu.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz öğrencilerimizin kariyer yolculuklarında kendileri için anlamlı kararlar alabilmeleri, hedef oluşturabilmeleri, üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak Kariyer Günleri düzenliyor.

Bu doğrultuda YKS çalışmaları öncesinde motivasyonlarını devam ettirebilmelerini, üniversiteli olma arzularını artırmalarını desteklemek üzere gerçekleşen Acıbadem Üniversitesi gezisinde öğrencilerimiz, üniversitenin genel tanıtımı, fakülte tanıtımları, kampüs turu, simülasyon denemeleri yaptı. Daha sonra, ağırlıklı üniversite hedefleri; sağlık bilimleri veya mühendislik bölümleri olan fen lisesi öğrencilerimiz arzuladıkları tıp, biyomühendislik bölümlerini, Prof. Dr. Özgür Kurt ve Prof. Dr. Ata Akın’dan dinleme şansı buldular.

Prof. Dr. Özgür Kurt, öğrencilerimize tıp fakültesini anlattı. Buradaki eğitim sürecinden mezunların çalışma alanlarına, yurt dışındaki çalışma koşullarına kadar detaylı bir bilgi verdi. Prof. Dr. Ata Akın ise biyomedikal mühendisliği bölümünden bahsetti. Acıbadem Üniversitesi’nde yürüttükleri, Biyomedikal Mühendisliği eğitimi ve laboratuvar çalışmalarıyla ilgili temel hedeflerini aktardı. Tıp okumanın kuvvetli bir arzu ile yapılması gerektiğini, doktorluk mesleğini seçmenin farklı bir yaşam tarzı seçmek olduğunu, geleceğin tıp doktorlarının sadece reçete yazan doktorlar olmaması gerektiğinin ve seçimlerinin kendilerinin isteği olması gerektiğinin önemine değindi.

Akın, kariyer seçimlerini inşa etme sürecinde olan öğrencilerimizle şu sözleri paylaştı:

  • “Karakterinize, merakınız, hayallerinize uygun meslek ve üniversite seçimi yapmalısınız.”
  • “Kendinizi tanıyın.”
  • “Mesleği ve mesleğin gereklerini tanıyın, Mümkünse deneyimleyin.”
  • “Rol model alacağınız kişilerle olmaya çabalayın.”