24. Kariyer Günleri: Mezunlarla Sohbet

2083

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimiz, öğrencilerimizin üniversite ve meslek seçimlerinde doğru karar verebilmelerine yardımcı olmak için tüm seneye yayarak Kariyer Günleri etkinlikleri gerçekleştiriyor.

Levent Yerleşkemizde lise 11. sınıf öğrencilerimiz, 22 Ekim Salı günü 24. Kariyer Günleri etkinliklerimizden “Mezunlarla Sohbet” paneline katıldılar. Bu panelde, kariyerlerini şekillendirecek bilgiler edinmek ve sınava hazırlık süreci hakkında deneyimlerini dinlemek üzere mezunumuz ve lise son sınıftan arkadaşlarıyla buluştular. Moderatörlüğünü Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisi Koordinatörümüz Demet Uysal’ın yürüttüğü panelde, şu an Koç Üniversitesi Kimya-Biyoloji Mühendisliği öğrencisi olan mezunumuz Eda Naz Şentürk, lise son öğrencilerimiz Elif Betül Karateke (12A) ve Faruk Kandemir (12F) vardı.

Mezunumuz Eda Naz Şentürk, sınava hazırlık sürecinin kendisi için nasıl bir yolculuk olduğundan, hedef belirleme ve bu hedefe ulaşma konusunda nasıl bir yol izlediğinden söz etti. Sınava hazırlık esnasında zamanı en doğru biçimde planlayabilme, sosyal yaşam ve çalışma düzenini dengeli bir biçimde oluşturabilme ve uyku düzenini oluşturabilmenin oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı. Lise sürecinde öğrendikleri İngilizce yeterliliğinin hazırlık sınavını atlama konusunda çok önemli olduğuna değindi. Haftada bir günü kendine ayırdığını ancak diğer günler çok sistemli bir biçimde çalıştığını anlattı.

12A sınıfı öğrencimiz Elif Betül Karateke, yoğun antrenman temposu içinde çalışmalarını düzenli bir biçimde nasıl yürütebildiğinden bahsettiği konuşmasında, kişinin kendi yeterliliklerini objektif olarak değerlendirebilmesinin ve bu doğrultuda planlama yapmasının öneminden söz etti.

12F sınıfı öğrencimiz Faruk Kandemir ise gerçekçi hedefler belirleyebilmenin önemli olduğunu ifade ettiği konuşmasında 11. sınıfı nasıl daha verimli geçirebileceklerine dair kendi deneyimlerini paylaştı. 12. Sınıfı nasıl planladığını aktardığı konuşmasında, okulda arkadaşlarıyla yeterince vakit geçirebildiğinden, dershaneye de birçok arkadaşıyla birlikte gittiğinden sosyal hayatının sekteye uğramadığını ifade etti.

Panel, öğrencilerimizin soruları ve karşılıklı bilgi paylaşımlarıyla tamamlandı.