22. Şiir Festivalimizin Ödülleri Sahipleriyle Buluştu

1110

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün 2000 yılından beri İstanbul ili, lise ve dengi okulları arasında düzenlediği “Sözcüklerle Dans” adlı şiir festivalinin yirmi ikincisi gerçekleşti. Bu yıl gerçekleşen Şiir Festivali’nin teması “İstanbul” idi. Festivalimize İstanbul’daki 16 liseden 42 öğrenci şiir gönüllüsü olarak katıldı. Terakki Vakfı Okulları da 41 öğrencisi ile ayrı bir kategoride değerlendirilmek üzere bu festivaldeki yerini aldı. Ödül töreni öncesinde 10-11 Mart’ta şair Metin Cengiz ile bir şiir atölyesi gerçekleştirilerek şiir festivaline katılmış kişilerin birlikte çalışması festivalin en verimli zamanlarından biri oldu. Öğrenciler bu iki günü Metin Cengiz’in mentörlüğünde şiirlerini okuyup değerlendirerek ve yaratıcı yazma konusunda bilgilenerek geçirdi.

Geçmişi 8000 yıla dayanan bu şehrin şiirleri de üç bin yıl kadar geriye gidiyor. Bu şiirlerin çağdaş seslerinin de devamı için genç şiir severlerin buluşması önemliydi.

Liseler arası ve Terakki Lisesi başlıkları altında ayrı ayrı değerlendirilen şiirler titizlikle okundu. Bu detaylı değerlendirmede seçici kurul; Turgay Fişekçi (seçici kurul başkanı) Altay Öktem, A. Ertan Mısırlı, Cenk Gündoğdu ve Elif Sofya’dan oluştu.

İstanbul Okulları kategorisinde seçici kurulun değerlendirmesi ardından VKV Özel Koç Lisesinden Duru Yıldız, “Pera”, şiiriyle “Gençlik enerjisini şiire yansıtabilmesi, genç yüreğin yaşadığı kent, ülke ve dünya sorunlarını tartışarak başarıyla şiirine katabilmesi’’; Robert Lisesi’nden Zeynep Bayırtepe, “Khalkedon” şiiriyle “Yaşadığı kenti geçmişten geleceğe bütünlüklü bir kavrayışla şiire yansıtabilmesi, bireysel ve toplumsal sorunları başarıyla birleştirebilmesi’’; Ali Akkanat Anadolu Lisesi’nden Ayşe Kömbe “Aklım İstanbul’da’’ şiiriyle “Günlük yaşamdan izlenimleri başarılı göndermelerle buluşturup şiir dilinme dönüştürebilmesi’’ sebepleriyle ödüle değer bulundu.

Terakki Vakfı Okulları kategorisinde ise Levent Yerleşkemizden Umay İnan (11FEN), “Bugün İstanbul” şiiriyle “Günlük hayat ayrıntılarıyla tarihsel ve toplumsal izlekleri başarıyla birleştirip şiirine yansıtabilmesi’’; Yiğit Karatay (10FEN), “İstanbul’da Kış’’ şiiriyle başarılı gözlemler ve bunların şiir diline aktarılışıyla;

Nehir Özkaya (10FEN), “Retro” isimli şiiriyle “günlük yaşam ayrıntılarını kendi dünya görüşü içinde başarıyla yorumlamasıyla ödüle değer görüldü.

14 Mart Pazartesi günü ise Şiir Festivali için gönderilen şiirlerden ödüle değer görülenler ilan edilip ödüller sahiplerine ulaştırıldı. Seçilen şiirlerden oluşan Sözcüklerle Dans adlı şiir kitabı basıldı ve ilgililere ulaştırıldı. Bu değerli çalışmalar böylelikle anısal değere kavuştu.

Terakki Lisesi öğrencileri, ayrıca her yıl seçtikleri bir şaire “Onur Ödülü” veriyor. Onur Ödülü alanlar arasında F. Hüsnü Dağlarca, İlhan Berk, Gülten Akın, Hilmi Yavuz, Lale Müldür, Orhan Alkaya, Birhan Keskin gibi Türk şiirine önemli katkıları olmuş yetkin şairler bulunuyor. 22. Şiir Festivali’nin onur ödülüne ise Terakki Lisesi öğrencilerinin seçimleri ardından Leyla Şahin değer görüldü.