Türkiye’den ve Dünyadan Yabancı Dil Eğitmenleri Terakki ELT Konferansı’nda Buluşuyor

2322

Yabancı Diller Koordinatorlüğümüzün organizasyonunu üstlendiği TELT (Terakki English Language Teaching) Forum & Career Day etkinliği, bu yıl 21 Şubat Cumartesi günü Levent Yerleşkemizde gerçekleşecek. Türkiye’den ve yurt dışından katılımcıların yer alacağı bir kariyer günü ve seminer etkinliği olan bu organizasyonda ‘öğretmek’ ve ‘öğrenmek’ kavramları, ‘eğitimde yükselen trendler, bunların öğrenci ve öğretmenlere etkileri’, ‘öğretmenlerin profesyonel gelişim olanakları’ gibi konular ele alınacak.

Etkinlik kapsamında alanında uzman akademisyen ve yazarların oturumlarının yanısıra katılımcılar için çeşitli eğitim olanakları ile ilgili bilgiye ulaşım, en yeni öğrenci ve öğretmen materyallerine erişim gün boyu etkinlik alanındaki stantlardan elde edilebilecek.

Bu yıl konferansın açılışını eğitimde teknoloji kullanımı ve yabancı dil öğretimi konularında uzman Philip Kerr yapacak. Geçen yıl bu açılışı ünlü gelecekbilimci Thomas Frey yapmıştı. Bu yılın konuğu Kerr, İngilizce öğretimi alanında ‘Straightforward, Inside Out’  gibi okullarda yaygın olarak kullanılan kitapların yazarı ve bu yıl ‘Translation and Own-Language Activities’ adlı kitabı ile ‘The Duke of Edinburgh English Language Book Awards’ ödülünü alan bir konuşmacı . Aynı zamanda teknolojinin öğretim alanında kullanılmasına yönelik yazıları ile bu alanda ilgi çeken bir araştırmacı.  Kerr,  ‘öğrenen’ rolünün son yirmi yılda nasıl bir değişimden geçtiğini ve eğitim teknolojilerindeki gelinen son noktayı çarpıcı örneklerle paylaşacak.

Etkinliğin ikinci ana konuşmacısı Sabancı Üniversitesi Yabancı Diller Koordinatörü Dr. Deniz Kurtoğlu Eken, eğitimcilerin profesyonel gelişimine yönelik atacakları adımlar, yabancı dil öğretiminin Türkiye’deki genel durumu ve bu konu için yapılması gerekenler konularında görüşlerini aktaracak.

Etkinlik kapsamında çeşitli kurumların Yabancı Dil Koordinatörleri de bir panel aracılığıyla bir araya gelerek katılımcılara  ‘Eğitimcilerin 21. Yüzyıl öğretim becerileri ve yetkinlikleri neler olmalıdır?, ‘Okullarda bu konuda mevcut durumumuz nedir ve daha neler yapılabilir ?’ gibi konu başlıklarıyla fikir paylaşımında bulunarak katılımcıların konu ile ilgili sorularını yanıtlayacaklar. Bu panelin konuşmacıları arasında TED Okulları Yabancı Diller Koordinatörü Dr. Fatma Ataman, Terakki Vakfı Okulları Yabancı Diller Koordinatörü Matthew Benton, Irmak Okulları Yabancı Diller Koordinatörü Chris Judd gibi isimler yer alıyor.

Ayrıca katılımcılar yuvarlak masa söyleşileri ve interaktif oturumlarla ilgi alanları ve alan ile ilgili merak ettikleri konulara yönelik seçmiş oldukları oturumlarda fikir alışverişinde bulunacaklar.

Yazarlar köşesinin bu yılki konuğu ‘Dealing with Difficulties’, ‘Mixed Ability Classes’  ve ‘English as a Lingua Franca’ gibi yabancı dil alanında önemli kitapların yazarı ve aynı zamanda Yunanistan’da öğretmen eğitmeni olarak çalışan Luke Prodromou.

İsteyen katılımcılar konferansın web sitesi aracılığıyla gönderdikleri özgeçmişlerine göre Terakki Vakfı Okulları Yabancı Diller koordinatörü ve bölüm başkanları ile iş görüşmeleri de yapabilecek.

Etkinlik ile ilgili detaylı bilgiye www.teltforum.com sayfasından ulaşabilirsiniz.

Şubat 2015