Terakkili Gençlerin Amerika’daki NASA Eğitimi

3344

Levent Yerleşkemizden lise öğrencilerimiz, 29 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında Miami ve Orlando’da sertifikalı NASA eğitimi, kültür, sanat ve eğlence organizasyonuna katıldı.

NASA eğitiminden önce öğrencilerimiz Miami Üniversitesi’ni gezdi. Üniversitenin kampüs yaşamını gözlemleyip, kütüphane ve spor alanlarını keşfettiler. Orlando Bilim Merkezi’nde (Orlando Science Center) ise fizik, kimya ve biyoloji alanlarında yapılan deneyleri gözlemleme ve uygulama fırsatı buldular.

4

Kennedy Uzay Merkezi’nde (Kennedy Space Center) uzay çalışmalarının tarihsel gelişimi hakkında bilgi edinip çeşitli simülasyonlarda aktif rol aldılar. Uzay yolculuklarında defalarca görev yapmış Atlantis uzay mekiğini yakından incelediler. Apollo 15 uzay mekiği ile Ay yolculuğuna çıkmış ve en uzun uzay yürüyüşünü yapmış olan astronot Al Worden’ın sunumunu izleyip ona sorular sordular.

“Astronaut Training Experience” sertifika programı ise Astronot Jon A. McBride’ın öğrencilerimize uzay yolculukları ile ilgili ön bilgilendirme vermesiyle başladı. Programda öğrencilerimiz; uzay mekiği simülasyonu, ay yürüyüşü, uzay mekiği uçuş görevi, çok eksenli hareket simülasyonu gibi çeşitli etkinliklere katılarak sertifikalarını aldı.

2

Fizik müfredatında yer alan Newton yasaları, yerçekimi, itme momentum kazanımlarının bilim, teknoloji ve uzay çalışmalarındaki uygulamalarını gözlemlediler. Eğitime katılan öğrencilerimiz, uzay çalışmalarında takım çalışması ve iş birliğinin önemini kavradı.

Eğitim dışında öğrencilerimiz, binlerce canlı türüne ev sahipliği yapan Seaworld gezisi, NBA Orlando Magic – Boston Celtics karşılaşması, dev bütçeli filmlerin yapıcısı olan Universal Film Studios turuna da katıldılar.