Terakkili Gençler Bursa ve Çevresini Yakından Tanıdılar

2671

Her iki yerleşkemizden lise 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz, 24 – 25 Kasım tarihleri arasında Sosyal Bilimler ve Felsefe Bölümümüzün düzenlediği “Mudanya-Bursa-İznik” gezisine katıldılar. Bu gezide Coğrafya ve Tarih disiplinlerine ait çalışmalar yürüttüler, doğal çevreyi tanıma fırsatı buldular.

İstanbul’dan başlayan kültür turunun ilk durağı; Kurtuluş Savaşının askeri safhasını sona erdiren Ateşkes Antlaşmasının imzalandığı Mudanya oldu. “Mütareke Evi Müzesi”nde, döneme ait eşya, fotoğraf ve belgeleri incelediler.

Gezinin ikinci durağı ise 1. derece SİT alanı olan ve tarihi Trak, Antik Roma, Bizans’a uzanan Trilye oldu. Eski bir Rum yerleşim alanı olan Trilye’de Taş Mektep, Kemerli Kilise ve Fatih Camii’ni gezdiler.

Gezinin üçüncü durağı; UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde birçok tarihi esere sahip olan Bursa’ydı. Osmanlının kuruluş dönemlerinden itibaren; önemli tarihi olaylara, efsanelere ve geleneklere ev sahipliği yapan şehirde Ulu Cami, Muradiye Külliyesi, Kozahan ve Kent Müzesi’ni gezerek bu eserleri yerinde görme şansını elde ettiler.

Gezinin dördüncü ve son durağı ise İznik ve Uluabat gölü kıyısında yer alan Gölyazı oldu. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok dönemden izler taşıyan İznik’te Ayasofya, Lefke Kapısı, İstanbul Kapısı gibi tarihi eserlerin yanı sıra Türkiye’nin 5. büyük gölü olan İznik Gölü ve göl ekosistemiyle ilgili bilgi sahibi oldular.

Ayrıca, kültürel mirasımız olan çini ve seramik yapımını yerinde gördüler. Bursa ve çevresini çok yönlü bir şekilde tanıma şansı bulan öğrencilerimiz, doğal çevreye ve kültürel mirasa sahip çıkmanın önemini kavramış oldular.