Terakki’de Maker Day Gerçekleşti

2544

Levent Yerleşkemizde Bilişim Teknolojileri Bölümü Terakki Maker Day etkinlikleri, 19 Haziran Çarşamba günü yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimizin katılımlarıyla gerçekleşti.

Maker Day kapsamında tüm davetliler anaokulundan liseye kadar her düzeydeki öğrencilerimizin yıl içinde ilkokul Maker, algoritma ve kodlama kulüpleri, ortaokul maker ve yazılım kulüpleri, 4.sınıflar fen bilimleri laboratuvar dersi stem çalışmaları, lise FRC takımının FIRST Robotik Yarışması robot performansı projelerini gördüler. Çeşitli atölye çalışmaları ve etkinliklere katıldılar. Ayrıca sektörel firmaların stantlarını ziyaret ettiler.

Projelerden bazıları:

Makey Makey Projeleri

Maker Kulübü öğrencilerimiz Makey Makey setlerle devre kurarak kendi oyunlarını geliştirdi.

Ortaokul Takımı FLL Projesi

FLL Turnuvasına katılan Robotik öğrencileri turnuva deneyimlerini paylaştı.

İlkokul FLL Junior Projesi

FLL Turnuvasına katılan Maker Kulübü öğrencileri turnuva deneyimlerini paylaştı.

Cubetto ile Küçük Yaş Kodlama Projesi

6 yaş grubu öğrencileri cubetto ile kodlama etkinliğini tanıttı.

Ardunio Öğrenci Projeleri

Fen Lisesi öğrencilerimiz ardunio ve farklı motorlar kullanarak “polargraph” tekniği ile kendi kişisel plotterlarını tasarladılar, bilgisayardaki yazı ve resimlerin kağıda çizimini sağladılar.

Ardunio ve Mikrobit Projeleri

Ortaokul Yazılım Kulübü öğrencileri ardunio ve mikrobit ile geliştirdikleri uygulama örneklerini tanıttı.

Binary Bileklik, Graph Paper Programming, Sphero, Artrılmış Gerçeklik, Scratch Projeleri

5. sınıf Algoritma ve Kodlama Kulübü öğrencileri yıl içinde kulüp derslerinde yaptıkları çalışmalardan örnekler sergiledi.

Mblock Projeleri

Yaygın eğitim kapsamında kodlama ve robotik eğitimine katılan öğrenciler geliştirdikleri Mblock Kodlama projelerini anlattı ve uygulamasını yaptırdı.

Mbot Robot Performans

Yaygın eğitim kapsamında kodlama ve robotik eğitimine katılan öğrenciler kodladıkları Mbot robotu  ile hazırlanan platformda futbol maçı ve balon patlatma etkinlikleri yaptı.

Maker Day etkinlik fotoğraflarını buradan görebilirsiniz. 

Amerika’da “Kendin Yap (Do It Yourself) yaklaşımıyla başlayan ve dünyanın her yerine Mini Maker etkinlikleriyle yayılan Maker Hareketi (Maker Movement), kek yapımından salon dekorasyonuna, kolye tasarımından robot üretimine kadar çeşitli birçok alanda bireyleri kendi ürünlerini tasarlayıp geliştirmeleri konusunda teşvik ederek, fikirlerini gerçekleştirmelerini sağlıyor.