Terakki Tepeören “The Floor is Yours” Etkinliği Gerçekleştirildi

275

Terakki Tepeören “The Floor is Yours” etkinliği; evrensel değerleri dikkate alarak, sağlık, spor, teknoloji, sanat, bilim, tarih ve ekonomi gibi alanlarda fikir, düşünce ve tecrübeleri özgürce paylaşabilmek, farklı konuşma ve sunum teknikleriyle ilham ve heyecan verici konuşmaları ortak bir platformda sergilemek, öğrencilerimizin sevdikleri, ilgilendikleri, merak ettikleri konularda bilgi sahibi olmalarını desteklemek amacıyla başlatıldı.

Öğrencilerimizin paylaşılmaya değer düşünce ve tecrübelerini kısa konuşmalar olarak olabildiğince duyulur kılmak amacıyla 7 Haziran Cuma günü, Terakki Tepeören “The Floor is Yours” etkinliğinin ilki gerçekleştirildi.

Etkinliğine başvuran 21 sunumdan, iki aşamada yapılan elemeler sonucunda 8 sunum seçildi;

Etkinlikte Yer Alan Konuşmacılar ve Konu Başlıkları

 • “Hope” Beyza Çamlı (9D), Ceylin Ela Berber (9D) ve Nehir Karadeniz (9D)
 • “Misinformation In Social Media” Derin Halatçı (9E)
 • “AI And Art” Nehir Yılmaz (10A)
 • “Iaido” Atakan Mert (10E)
 • “Quantum Physics And Art” Liya Doğutan (9E) ve Selin Kısacıkoğlu (9E)
 • “Art As A Catalyst For Social Change” Boğaç İzmit (9E)
 • “The Placebo Effect” Defne Erdoğan (9E) ve Melis Şimşek (9E)
 • “Understanding Dreams” Nil Su Akkan (9D) ve Defne Fidancı (9C)

Duru Kopan (10D) ve Çağıl Zeynep Özbey’in (10B) liderliğinde yürütülen etkinliğe sekiz kişilik Akademik Takım destek verdi. Başvuruların değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi sürecinde İngilizce öğretmenimiz Vesile Acar ile birlikte haftalar süren bir ön çalışma süreci tamamlandı. Çeşitli sunum beceri ve tekniklerinin de çalışıldığı bu süreçte hem sunum yapan öğrencilerimiz hem de akademik takımda yer alan öğrencilerimiz eğlenerek öğrenme ve bilgilerini gerçek hayatla bütünleştirebilme fırsatı elde etti.

Duru Kopan (10D) ve Çağıl Zeynep Özbey’in (10B) sunduğu etkinliğe; Defne Fidancı (9C),  Nil Su Akkan (9D) ve Selin Kısacıkoğlu (9E) piyano ve Nazım Yiğit Terzi (9E) kemanıyla renk kattı.

Konferans süresince Bade Selin Cahyir (10A) ve Ömer Faruk Tüyyüz (10A) liderliğinde 15 kişilik bir organizasyon ekibi konferansın sorunsuz geçmesine ve tüm katılımcılar için unutulmaz bir anı olmasına özen göstererek Akademik Takıma destek verdi. Ayrıca Pamir Bayrakçı (9E) ve Mina Yüksel (9B) konferans öncesi ve konferans süresince sunumların hazırlanmasında ve sahnelenmesinde tüm ekibe teknik destek oldu.

Etkinliğe hazırlanma sürecinde ve sahne performansları dikkate alınarak;

 • “Understanding Dreams” adlı sunumuyla Nil Su Akkan (9D) ve Defne Fidancı (9C) birinci,
 • “AI And Art” adlı sunumuyla Nehir Yılmaz (10A) ikinci,
 • “Misinformation In Social Media” adlı sunumuyla Derin Halatçı (9E) ve “Iaido” adlı sunumuyla Atakan Mert (10E) üçüncü olarak seçildi.

Terakki Tepeören “The Floor is Yours” etkinliğinin ardından…

Duru Kopan (10D): Okulumuzda bu sene ilkini düzenlediğimiz bu etkinliğin akademik ekip başkanı olmaktan gurur duyuyorum. Arkadaşım Zeynep ilk bu projeyle bize geldiğinde bu konuda gerçekten heyecanlanmıştım. Diğer arkadaşlarımızın da bizim bu heyecanımıza ortak olduğunu görmek bizi daha da motive etti ve biz bu sayede bir ay gibi kısa bir sürede çok güzel bir iş başardık. Zeynep ile birlikte yönettiğimiz Akademik Takım arkadaşlarımız ile çalışarak bu ilk maceramızı başarıyla yürüttük ve öğretmenlerimiz ve arkadaşlarımızdan konferans sonrasında çok güzel dönüşler aldık. Kendim ve tüm takım arkadaşlarım adına belirtmek isterim ki bizler için çok özel ve gurur verici bir deneyim oldu.  Bu organizasyon için emek sarf eden ve canı gönülden çalışan bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Tüm bu süreçte yanımızda olan ve bizi yönlendiren danışman öğretmenimiz Vesile Acar’a ayrıca teşekkür ederim. Umarım seneye daha da büyüyerek yolumuza devam ederiz zira söylemek, paylaşmak istediğimiz çok şey var.

Çağıl Zeynep Özbey (10B): Geçen dönemlerde farklı okullara TEDx organizasyonları için gittiğimde bu organizasyonu kendi okulumuzda niye yapmıyoruz diye düşünürdüm ve bu sene bu fikri paylaştığım arkadaşlarım ile İngilizce öğretmenimiz Vesile Acar rehberliğinde çok güzel bir ekip kurduk ve hemen çalışmalara başladık. Öncelikle uzun süren araştırmalar ve toplantılar sonucunda neyi nasıl yapacağımızı kararlaştırdık ve bir ay gibi kısa bir sürede başvuruları aldık, tüm boş vakitlerimizde elemeler, provalar, düzeltmeler yaparak büyük bir hevesle ilerledik. Bu süreçte sevgili arkadaşım Duru ile birlikte takım kaptanları olarak hem akademik hem de organizasyon takımında görevler aldık. Ekibimizde görev alan tüm arkadaşlarıma ve bu etkinliği gerçekleştirmemizde bize destek olan ve danışmanlığımızı yapan sevgili hocamız Vesile Acar’a çok teşekkür ederim. Hepimiz için hem keyifli hem de çok gurur verici bir etkinlik oldu. Şimdiden bir sonraki yılın planlarını yapmaya başladık.

Ela Alemdağ (9E) ve Nehir İbrişim (9E): Bu sene arkadaşlarımız bu organizasyonu hazırlamak için çalışmalara başladıklarında biz de bu işe destek vermek istedik. Organizasyon ekibine katıldık ve hazırlık sürecinde birçok toplantı yaparak görev dağılımlarını belirledik. Organizasyon ekibi olarak, toplantılar sırasında olası sorunları değerlendirdik ve ona göre iş bölümü yapmaya çalıştık ve okulumuzda ilk kez düzenleyeceğimiz bu etkinliğin sorunsuz geçmesi için arkadaşlarımıza en iyi şekilde nasıl destek olabileceğimizi belirlemeye çalıştık. Program sırasında arkadaşlarımız sahnede sunumlarını yaparken bizler ortamın sessizliğini, güvenliğini sağlamak için elimizden geleni yaptık. Bizler için her açıdan çok keyifli ve eğitici bir etkinlik oldu. Zaman yönetimi, etkin grup çalışması yapabilme gibi becerilerimizi de geliştirebilme fırsatı bulduk.  Etkinliğe katılan arkadaşlarımızın başarılı sunumları, akademik takımdaki arkadaşlarımızın hiç dinlenmeden her aşamada ellerinden geleni yapmaları ve İngilizce öğretmenimiz Vesile Acar’ın her aşamada yanımızda olması, bize destek vermesi bu ilk etkinliğimizi hepimiz için unutulmaz kıldı. Bizler de organizasyon grubunun üyeleri olarak iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyor ve bir sonraki etkinliği dört gözle bekliyoruz.