Savaş Nedir? Ne Değildir? Çanakkale’de Savaş, Mekan ve İnsan

2327

Levent Yerleşkemizde ortaokul 8. sınıf öğrencilerimiz, lise ve fen lisesi 11. sınıf öğrencilerimiz, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Gününde Tarih Öğretmenimiz Mehmet Ali Yapıcı’nın “Savaş Nedir? Ne Değildir? Çanakkale’de Savaş, Mekan ve İnsan” adlı sunumunu Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de izledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından öğrencimiz Arda Adalar (11A), Nazım Hikmet’in Kuvayı Milliye Destanı şiirinin “Onlar” bölümünü okudu. Ardından, Tarih Öğretmenimiz Mehmet Ali Yapıcı sunumunu gerçekleştirdi. Öğretmenimiz sunumunda, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı dönemde dünya tarihi içindeki yeri ve Türkiye tarihi açısından anlamı ve önemi üzerinde durdu. Tolga Örnek’in Gallipoli belgeselinden bölümlerle desteklenen sunumun ikinci bölümünde, savaşta mekan ve insan teması üzerinde durularak tarih kitaplarında pek yer verilmeyen sıradan insanların yaşam öykülerine değindi. Savaşın içinde bulunmuş askerlerin günce ve anılarından örneklere yer vererek, cephede gündelik hayat, ortam ve bu ortamda insanların düşünceleri, duyguları üzerinde durdu. Üç insan portresi, bir gemi ve bir uçağın bu cephede nasıl bir tesadüfle hayatlarının kesiştiğini anlattı. Yapıcı sunumunu, Rıfat Ilgaz ve Sabahattin Ali’nin ailelerinden örnekler vererek ve savaşın küçük çocuklar üzerinde yarattığı etkiden bahsederek bitirdi.

Sunumun ardından, öğrencimiz Arda Adalar bir öğrenci olarak Çanakkale’de hayatını kaybeden öğrencilere dair “Çanakkale’deki Mektepliler” adlı bir sunum yaptı. Sunumunda yüzlerce öğrencinin bu savaşta hayatını kaybettiğini ve bu durumun ülke kalkınmasında nasıl sonuçlar yarattığından bahsetti.