Rektörler Terakkili Gençlerle Bir Araya Geldi

2901

12. sınıf öğrencilerimiz, “Kariyer Beklentileri ve Öngörülemeyen Gelecek” temalı 19.Kariyer Günleri kapsamında 15 Ocak Perşembe günü “Rektörler, Üniversite Adayları ile Buluşuyor” konferansında Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Beki Kan, Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Sanver, MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ve Özyeğin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Reha Civanlar ile üniversite ve meslek seçimleri hakkında beklentilerini paylaştı. Ardından konuklarımız, üniversite yaşamından bahsetti. Rektör ve rektör yardımcıları, gençlere yönelik önemli mesajlar verdiler.

 

Özyeğin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Reha Civanlar:

  • “Hayatta kararIı olmak ve hedeflere odaklanmak önemli. Kendini geliştirmek aynı zamanda özgüven kazanmayı da sağlayacaktır. Özgüven önemli ama aIt yapısı olan özgüven işe yarayacaktır. Risk almaktan kaçınmayın, liderlik risk almayı gerektirir ancak becerilerinizi geliştirdikten, özgüveninizi geliştirdikten sonra risk alınabilir. Başarı da risk alabilme ile doğru orantılıdır. Risk alabilmek girişimcilik becerisi ile de ilgilidir. Girişimcilik becerisi günümüzde çok önemli, ilerde daha da önemli hale gelecek. Bu beceriyi mutlaka edinin.”
MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin:
  • “Günümüzde ve gelecekte fırsatları görebilmek ve değerlendirmek gerekiyor. Bölüm, meslek seçiminde moda seçimler yapmamalısınız. Mesleğinizi seçerken “neyi sevdiğiniz, neyi istediğinize” odaklanın. Üniversite eğitiminde gitgide artan bilgilerle daha fazla ihtisaslaşılıyor. Alanlar arasında ki geçiş çok önemlidir. Eğitimlerinizi buna göre şekillendirin. Karar verme sürecinde yoldayken de karar değiştirebilirsiniz. Tutku ile bir bölüm ya da meslek isteyebilirsiniz ancak ileride değişebileceğiniz, iş dünyasının değişebileceği, dünyanın değişebileceği olasılığını da asla göz ardı etmeyin. İleride olası değişikliklere kapı aralayabilecek esneklikte olun ve buna izin verebilecek üniversiteleri seçmeye çalışın.”
Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Beki Kan:
  • “Mutlak para, başarı, saygınlık getirecek bir üniversite veya bölüm yoktur. Sizin yapabileceğiniz, sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz için çok iyi olabileceğiniz ve çok iyi olduğunuz için de saygınlık ve başarı elde edebileceğiniz, iyi para kazanılabilecek işler olabilir. Üniversiteler; bu donanımı sunabilenler ya da sunamayanlar olarak ayrılabilir. Devlet ya da vakıf üniversitesi diye ayırmaktan ziyade çok iyi, iyi, vasat, vasat altı üniversiteler diye bakmak daha doğru olur.”

Öğrencilerimizden gelen sorular arasında “Üniversitenizden mezun olanların, gururla üniversitenizden mezun olduklarını söyleyebileceklerine inanıyor musunuz?” sorusu da vardı. Rektörlerin tümü buna yürekten inandıklarını, bunun için çabaladıklarını, fiziki ortam, akademik kadro, ders içerikleri, ders anlatma biçimleri, etkinlikler, yurt dışı bağlantıları gibi çalışmalarla bunu sağlayacaklarını düşündüklerini söylediler.