Rektörler Üniversite Adaylarımızla Buluştu

2906

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin düzenlediği 20. Kariyer Günleri kapsamında 14 Ocak Perşembe günü Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, Kadir Has Üniversitesi Rektör vekili Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Bilgi Üniversitesi Rektörü Mehmet Durman Levent Yerleşkemizde konuğumuz oldu.

Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de Yurtiçi Üniversite Danışmanımız Oktay Aydın’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Rektörler Üniversite Adaylarıyla Buluşuyor” panelinde rektörler; lise, fen lisesi ve IB 12. sınıf öğrencilerimize üniversite yaşamına ilişkin onları bekleyen süreçlerden bahsetti. Öğrencilerimizin kariyerleri konusunda doğru karar vermelerini sağlayacak öneriler paylaştılar.

Gençtürk, kendi öğrenim hayatı, yüksek lisans ve doktora seçimlerinde iş ve akademik yaşamı dengeleyecek bir yaklaşımda bulunduğunu anlattı. Üniversitenin öğrencileri geliştirmenin ve çağdaş bilgilerle donatmanın yanı sıra yaşam becerilerini geliştiren ve iş dünyasına hazırlayan bir yer olması gerektiğini vurguladı.

Kahraman da, orta öğretimin kişiyi geliştirmekten çok bilgi aktaran bir yapıda olduğunu, üniversitenin ise gelişimin sağlanacağı en önemli yer olduğunun altını çizdi. Dijital dünyayı bilip tanıyan, analitik düşünme becerilerine sahip, kültürel olarak kendisini geliştirmiş bireyler olmalarının önemi üzerinde durdu. Üniversiteyi bir mesleğe sahip olacakları bir yer olarak değil kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam olarak görmeleri gerektiğini belirtti.

Durman ise kendi öğrenim ve kariyer hayatı ile ilgili bilgiler verdikten sonra, öğrencilerimize sevdikleri alanı seçmelerinin başarılı olmalarını sağlayacak en önemli faktör olduğunu söyledi. Öğrenim yılları içinde oluşabilecek farklı yönelim ve isteklerin olabileceğini, bu durumdan korku duymamak gerektiğini; yan dal, çift dal ve yatay geçişlerin geçmişe göre daha rahat yapıldığını ifade etti. Üniversitelerin uluslararası boyutlarda ilişkiler içinde olmasının öğrencileri geliştirdiğini dile getirdi.