Prof. Dr. Sedat Örsel Öğrencilerimizle Buluştu

2686

İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde Medya İşletmeciliği ve TV Kariyerleri dersleri veren Prof. Dr. Sedat Örsel, 9. ve 10. sınıf öğrencilerimizle 18 Aralık Çarşamba günü 18. Kariyer Haftası: “Gelecek Ben’im” programı kapsamında “Geleceğini Yönetmek” konulu konferansta buluştu. “Kendinizi bilin ve yaşarken her anınıza dikkat edin”. Aynaya bakın ve kendinizi beğenin. Sarılın hayata, hayatın provası yoktur. 2 saat önceye geri dönebilme şansımız yok.” ifadesiyle Örsel, konferansta kullandığı etkileyici benzetmeleri ile anlattıklarını unutulmaz kıldı.

Öğrencilerimize iş yaşamının yanı sıra özel yaşamının da önemini vurgulayan Örsel,  “Kendinizi hayata yılbaşı için süslenen bir çam ağacı gibi hazırlayın, donatın. Işıltınız çok uzaklardan görünsün ve sizi fark etsinler. Yanınıza gelen herkes için o çam ağacının altında bir hediyeniz olsun.” dedi. “Müzikten konuşmayı seven biri için müzikle ilgili bir hediyeniz olsun… Eğer edebiyattan konuşan biri gelirse o da eli boş dönmesin… Bir çocuk uğramışsa yanınıza o da orada bir şeyler bulabilsin. Bilgili olan bir insanın elinden bilgiyi kimse alamaz. Her alanda kendinizi yetiştirin. 25 yaşına kadar küfelerinizi doldurun. Zira sanat, edebiyat, müzik köşede ki dükkânda satılmaz. Hobileriniz olsun ve kendinizi o alanlarda yetiştirin, uzmanlaşın.” diyerek gelecek planlarını nasıl yapabilecekleri konusunda gençlerin unutamayacağı mesajlar verdi.

“Bir yere kılığınızla girer, kişiliğinizle çıkarsınız. Her zaman özenli görünmelisiniz. Özellikle iş dünyasında bu önemlidir. Ama bilginizle, kişiliğinizle de bunu tamamlamalısınız. Çıtanız yüksek olsun, dünya ile yarışıyorsunuz, sadece yakın çevrenize, İstanbul’a bakarak hedef koyup, çalışmalarınızı yönlendirmeyin. Dünyada neler olduğunu takip etmek önemlidir. Bilginiz, girişimciliğiniz ile fırsatları yakalama şansınız olur. Karanlıktan şikâyet etmeyin, önce siz bir mum yakın. Eninde sonunda hepiniz öğretmen olacaksınız. İş ortamında mesleğe sizden sonra gelenleri eğitmekle sorumlu olacaksınız. Yetiştirdiğiniz kişilerin sizi geçmesi iyi öğretmen olduğunuzun göstergesi olacaktır.” diyen Örsel’in her cümlesinden öğrencilerimiz, geleceklerini yönetebilme konusunda çok değerli bilgiler edindi.