Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan Konuğumuz Oldu

2607

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 90. yılı nedeniyle dünden bugüne tarihi süreci değerlendirerek gençlerde farkındalık yaratmak, yeni bakış açıları sunmak ve ülkemizin yakın dönem tarihine ışık tutmak için Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, 4 Kasım Pazartesi günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de Hazırlık, 9 ve 10. sınıflarımıza yönelik  “Cumhuriyet ve Demokrasi” adlı bir konuşma yaptı. 

Cumhuriyetin kuruluş ve gelişme sürecinin tarihî, siyasî, sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan akademik bir bakış açısıyla ele alındığı, demokrasi anlayışının farklı yönetim şekilleriyle örneklendirilerek detaylandırıldığı konuşmasında Arıboğan, Cumhuriyet ve demokrasi ile ilgili yanlış ve eksik değerlendirmeleri, klişe söylemleri, yüzeysel bakış açılarını eleştirel bir dille değerlendirdi.

Alanında uzmanlaşmış bir isim olan Arıboğan, etkili konuşmasını önemli düşünürlerden alıntılarla ve verdiği ilginç örneklerle de zenginleştirdi. Tarihsel sürecin güncelle olan bağlantısını gündelik hayatımıza göndermeler yaparak vurgulayan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, bir saat süren konuşmasında katılan tüm öğrencilerimizin kendisini ilgiyle dinlemelerini sağlamayı başardı.