Ortaokul Öğrencilerimiz Nesin Matematik Köyü’ndeydi

2111

Her iki yerleşkemizden ortaokul öğrencilerimiz, 10 – 13 Mayıs tarihleri arasında İzmir Şirince’de bulunan Nesin Matematik Köyü’nde Prof. Dr. Ali Nesin’den ve Pisagor Okulu kurucusu Haluk Memili’den matematik dersleri aldı.

Ortaokul Matematik Bölümümüzün düzenlediği bu gezinin amacı; öğrencilerimizin Matematik Köyü’nün büyülü atmosferini solumaları, değerli akademisyenlerle tanışmaları ve matematiğin okul kazanımları dışında da olağanüstü güzel dünyasını hissedebilmelerini sağlamaktı.

Nesin Matematik Köyü’nde Prof. Dr. Ali Nesin’den ve Pisagor Okulu kurucusu Haluk Memili’den aldıkları dersler esnasında öğrencilerimiz, üst düzey becerilerini geliştirmeye yönelik farklı problemlerle karşılaştılar. Bu derslerle sistemli düşünme ve yazma, sonuca değil sürece odaklanmanın, ulaşılan sonuçları nedenleriyle açıklayabilmenin önemi konusunda farkındalıkları arttı. Ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi Dr. Öğretim Görevlisi Özer Öztürk’ün matematik oyunları atölyelerine katıldılar. Satranç turnuvaları yaptılar. Bunun yanı sıra  öğrencilerimiz dünya mirası olarak kabul edilen tarihi Efes Antik Kenti’ni, Meryem Ana Evi’ni, Karşıyaka Doğal Yaşam Parkı’nı ve Şirince Köyü’nü de gezme fırsatı buldular.

Matematik köyünde geçirdikleri süre içinde, tabaklarına sadece yiyecekleri kadar yemek almanın, yemek bitiminde tabağını temizleyip kaldırmanın, kendi yatağını ve odasını temiz tutmanın sorumluğunu taşıyan öğrencilerimiz, burada keyifli, farklı ve unutamayacakları bir tecrübe yaşadıklarını ifade ettiler.

Gezimizden fotoğrafları buradan görebilirsiniz.