Öğretmenlerimiz FriendShip Wall – Arkadaşlık Projesini Sundu

2622

Bilişim Teknolojileri öğretmenimiz Pınar Kadıoğlu ve İngilizce öğretmenimiz Arzu Yolaçan, 22 Mart Cumartesi günü İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesinde düzenlenen “Eğitim Teknolojileri Platformu” konferansında Bilişim Teknolojileri ve İngilizce Bölümlerinin The IB Primary Years Programme (PYP) kapsamında beraber yürüttüğü FriendShip projesini sundular.

Projede 3. sınıflar düzeyinde PYP ünitesi “Arkadaşlık” ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletindeki Charles M. Blalack okulu öğrencileriyle işbirliği içinde “Arkadaşlık Köprüsü” adlı ortak bir çalışma yapıldı. Öğrencilerimiz, İngilizce derslerinde üzerinde çalıştıkları “Arkadaşlık” konulu mektuplarını ve çizimlerini hazırladıktan sonra bilgisayar dersinde de sanal bir duvar olan Padlet üzerinde paylaştılar. Ayrıca proje kapsamında yine bilgisayar derslerinde bir Web 2.0 yazılımı olan BuildYourWildSelf ile kendi avatarlarını oluşturarak bu avatarlar aracılığıyla haberleştiler.

Projedeki hedef; “Arkadaşlık, sosyal bir varlık olan insan için önemlidir.” ana fikrinden yola çıkılarak öğrencilerimizin dijital ortamda kendilerini/yaşamlarını tanıtmaları ve farklı kültürden bireyleri/yaşamlarını tanımalarıydı. Arkadaşlık Köprüsü projesi, iki okul öğrencilerinin arasında yabancı dilde iletişimi sağlayan, arkadaşlık kurmalarına yardımcı olan ve onların teknolojiyi kullanarak, eğlenerek öğrendikleri bir proje oldu.

Birçok öğretmen, yönetici ve eğitim çalışanının ilgiyle izlediği bu sunumda izleyiciler, proje sürecinde kullanılan yöntem ve araçlar ile ilgili sorular yöneltti. Bilişim Teknolojileri öğretmenimiz ve İngilizce öğretmenimiz de Terakki’nin disiplinlerarası çalışmalar ve derslerde teknolojinin kullanımı konusuna verdiği önemi, yöntem ve uygulamaları paylaştı.

Sunum, paylaşımlarla ve olumlu geri bildirimlerle son buldu.

http://animoto.com/play/vTzRNo4OeGeR0V6w3y0GCg      (Sayılarla FriendShip Projesi)
http://tr.padlet.com/wall/acf6v821a0                               (Sınıftaki Dijital Panomuz FriendShip Wall)