Öğrencimiz TEDxYouth Konferansında “Anlam Arayışı” Üzerine Konuştu

1072

Levent Yerleşkemizden lise öğrencimiz Kaan Sadri Kahraman (9I), 28 Mayıs Cumartesi günü Eyüboğlu Koleji’nde düzenlenen “The Search for Meaning/Anlam Arayışı” temalı TEDxYouth@EyubogluHS konferansında konuşmacı oldu.

İstanbul’daki okullardaki lise düzeyinde öğrencilerin konuşmacı olarak katıldığı konferansta öğrencimiz, bireylerin hayattaki anlam arayışına felsefi bir bakış açısıyla yaklaşarak hazırladığı konuşmasında Schopenhauer, Albert Camus ve Gautama Buddha gibi figürlere atıfta bulunarak çeşitli saptamalarda bulundu.

Öğrencimiz deneyimini şu sözlerle anlattı:

 “Konferansın konusu olan ‘Anlam Arayışı’ kavramını, yakından ilgi alanım olan felsefe ile birleştirdiğim bir konuşma gerçekleştirdim. Schopenhauer ve Nietzsche gibi filozoflar ile yazar Albert Camus ve Gautama Buddha’dan yaptığım alıntı ve verdiğim örneklerle zenginleştirdiğim konuşmamın mesajı, hayatta anlamı aramaktan çok, küçük resme odaklanıp günlük yaşantıdan keyif duymaya çalışmanın insana daha çok yarar sağlayacağı oldu. Konuşmam sırasında sahnede kendimi oldukça güvenli hissettim. Hâkim olduğum bir konuyla ilgili konuşma yapmak benim için çok keyifliydi. Konuşmamın içeriğine ve arada yaptığım yorumlara dinleyicilerden gelen olumlu tepkiler, bana başarılı olduğumu düşündürdü. Bu organizasyona katılmış olmaktan dolayı çok memnunum.”

Konferansa ayrıca sanatçı Oğulcan Kuş, seramik sanatçısı ve avukat Tuğba Ünsal, kurumsal iletişim ve pazarlama uzmanı Pınar Saklıyan Koçali ve İngilizce öğretmeni Ayşe Tanakol gibi isimler de konuşmacı olarak katılım sağladılar.

TEDxYouth, TED’in 18 yaş altı öğrenciler için önerdiği lisans türüdür. Bu lisans, diğer lisans türlerine göre daha fazla yaratıcılık içerir. Bir TEDxYouth etkinliği, diğer TED etkinlikleriyle aynı formattadır ve aynı kurallara uymakla yükümlüdür. Tek farkı, organizasyonda görev alan herkesin öğrenci olmasıdır.