Öğrencilerimizle Prof. Dr. Levent Kurnaz’la Söyleşti

2243

Levent Yerleşkemizde ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Kurnaz ile 7 Ocak Salı günü “Dünya İklimleri ve İklim Değişikliklerinin Hayatımıza Etkileri” üzerine Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de söyleşti.

İklim değişikliği üzerine çalışmalarıyla tanınan Kurnaz, iklimin insanlık tarihinde görülmedik bir biçimde değiştiğine, bu değişimin çok hızlı bir şekilde gerçekleştiğine, dünyadaki varlığımızı tehdit ettiğine ve önlem almazsak, gelecek nesillerin zorlu iklim koşullarına boyun eğmek zorunda kalacaklarına dikkat çekti. Özellikle, kömür, petrol ve doğalgaz yakarak atmosfere saldığımız sera gazlarıyla bu sorunu insanların yarattığına ancak istenirse üstesinden gelinebileceğine vurgu yaptı.

“İnsanlar Yerler ve Çevreler” temasının konularından biri olan ‘Çevremizde Kimler Yaşıyor?’ konusunun pekişmesini destekleyen bu söyleşiyi dünyadaki iklim sorunları üzerine görseller ve haberlerle zenginleştiren Kurnaz, konuşmasının sonunda öğrencilerimizin sorularını yanıtladı.