Öğrencilerimiz Yazar Burcu Aktaş’la Söyleşti

2146

Her iki yerleşkemizde ortaokul 6. sınıf öğrencilerimiz, 3 Aralık Salı günü “Çarpık Ev” kitabının yazarı Burcu Aktaş’la buluştu. Bu söyleşi kapsamında Aktaş, öğrencilerimizin kitapla ilgili sorduğu sorulara ayrıntılı yanıtlar verdi. Kitabın karakterlerini nasıl belirdiğini, bu kitabı yazma kararını nasıl aldığını, hızlı yapılaşmanın kendisini nasıl etkilediğini anlattı. Aktaş, kitabı yazdıktan sonra şehrin içindeki “çarpık evlerin” daha çok dikkatini çektiğini de sözlerine ekledi.

Toplum yaşamında farklılıklara saygı gösterilmediğini, tek tip yaşama doğru insanların sürüklendiğini dile getiren Aktaş, çarpık evde yaşayan insanlara ihtiyacımız olduğunu söyledi. “Çarpık Ev”de farklılıkların korkulacak değil korunacak özellikler olduğunu vurguladığını belirtti.

Öğrencilerimizin “Yazar olmaya nasıl karar verdiniz?” sorusuna da: Tüm yazarların anlatacak bir meselesinin olduğunu kendisinin de içinde bir sürü mesele biriktirdikten sonra yazmaya karar verdiğini paylaştı. İyi biri yazar olmak için önce iyi bir okuyucu olunmasının gerekliliğinin altını çizdi.

Aktaş, öğrencilerin bu kitabın seri olup olmayacağına yönelik sorularını ise şöyle yanıtladı: “Ben bu romanı yazmaya başlarken seri olarak yazmayı düşünmemiştim, bu konuyla ilgili anlatacaklarımı anlattığımı düşünüyorum ama yeni kitaplarım yolda. Farklı maceralarda sizlerle tekrar buluşacağız.”

Kitapla ilgili duygularını ve düşüncelerini yazarla paylaşma fırsatı bulan öğrenciler, söyleşinin ardından da yazarla tanışıp, kitaplarını imzalattılar.