Liseli Gençler "Sözcüklerle Dans" 16. Şiir Festivalimizde Buluştu

2792

Terakki’nin İstanbul’daki lise ve dengi okullar arasında düzenlediği “Sözcüklerle Dans” Şiir Festivali’nin on altıncısı “Şiddet” temasıyla 14 Mart Pazartesi günü Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleşti. 30 liseden 68 öğrenci ile Lise ve Fen Lisemizden 21 öğrencimiz, kendi hayatlarından ve gördüklerinden yola çıkıp düşüncelerini, duygularını şiir disiplininin gereklerini de yerine getirerek sözcüklere, imgelere dönüştürdüler.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümümüzün yürüttüğü festivalin temel amacı; gençleri edebiyatın en önemli dallarından biri olan şiir sanatıyla buluşturarak onların duygu gelişimini artırmak, şiir yazmaya özendirerek onları güzel sanatlara yönlendirmek ve bireylerin sosyal boyutunu geliştirmeye çalışmak.

şiir festivali2

Seçici Kurulu oluşturan şairlerimiz; Altay Öktem, A. Ertan Mısırlı, Cenk Gündoğdu, Turgay Fişekçi ve küçük İskender gençlerin şiirlerini Liseler Arası ve Terakki Lisesi başlıkları altında ayrı ayrı değerlendirdi.

Jüri üyelerimiz ve Lise Müdürümüz Necdet Beken, genç şairlere ödüllerini verdi. Modern Dans Kulübü öğrencilerimizin hazırladığı dans gösterisi de festivalin coşkusunu artırdı.

Liseler arası yarışmada Birincilik Ödülünü Özel Irmak Lisesi’nden Candan Deniz Alemli “10.10.2015 ya da Varoluş İçin Ağıt” adlı şiiriyle, İkincilik Ödülünü Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nden İdil Gündüz “Akışkan Mor” adlı şiiriyle aldı. Üçüncülük Ödülünü ise Kabataş Erkek Lisesi’nden Gizem Nur Gür’ün “Şiddetin Adı” adlı şiiri ve TED İstanbul Koleji Vakfı Özel Lisesi’nden Ece Balekoğlu “Kızılcık” adlı şiiri paylaştı.

şiir festivali3

Terakki Lisesi değerlendirmesinde ise Birincilik Ödülünü Burcu Kubilay “İçimizde” adlı şiiriyle, İkincilik Ödülünü Selin Babila “Akması Beklenen Kan” adlı şiiriyle; Üçüncülük Ödülünü Ayşe Aleyna Karasaç “Allah’ın Tek Kurşunu Var” adlı şiiriyle aldılar. Festival öncesinde ise şair Deniz Durukan, 10 – 11 Mart tarihlerinde istekli öğrencilerle bir şiir atölyesi yaptı. Şiir atölyesi sırasında yazılan şiirleri de Durukan değerlendirdi. Ezo Naz Kimiran (Hazırlık A), “Palto1” adlı şiiriyle atölye birincisi oldu.

Terakkili gençler, ayrıca her yıl seçtikleri bir şaire “Onur Ödülü” veriyor. Onur Ödülü alanlar arasında Dağlarca, İlhan Berk, Gülten Akın, Hilmi Yavuz, Lale Müldür, Orhan Alkaya, Birhan Keskin gibi Türk şiirine önemli katkıları olmuş yetkin şairler bulunuyor. 16. Şiir Festivali’nin onur ödülünü Gülce Başer aldı.

Tüm şiirler “Sözcüklerle Dans” adlı şiir kitabında yayımlandı.

Facebook fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.