İlkokul Öğrencimiz Arkadaşlarına Eko-Okul Projesini Anlattı

2204

Öğrencimiz Talya Buse Subaşı (4A), Eko-Okul Komitesi öğretmenlerimizden Fatih Debbağ’ın kaleme aldığı metni, Eko-Okul öğretmen ve öğrencileri adına törende arkadaşlarına okudu.

“Merhaba Arkadaşlar,

Bundan tam 4 yıl önce okulumuzda bir proje başlatılmış, öğretmenlerimiz bu proje ile ilgili bizleri bilgilendirmişti. Bu proje çevre bilincimizi geliştirerek sorumluluklarımızın farkına varmamızı sağlayacaktı. Bu amaçla okul alanlarımız yeniden yapılandırıldı. Okulumuzdaki tüm öğrenciler kendi sınıf düzeylerinde projeye katılarak bu projenin içinde yer aldılar. Kimi arkadaşlarımız geri dönüşüm ve atıklar üzerine çalışırken kimilerimiz de çevre sorunları, çevre ve hava kirliliği üzerine çalışmalar yaptı. Katıldığımız etkinliklerde, izlediğimiz filmlerde yaşadığımız çevrenin hızla kirletilip yok olduğunun farkına vardık, bizim dışımızdaki canlıların soylarının tükenmek üzere olduğunu öğrenip hep birlikte üzüldük. Bunları öğrenmek sorumluluk bilincimizi güçlendirdi. Okulda öğrendiklerimizi ailelerimizle, çevremizle paylaşıp onları da bilgilendirdik.

Tüm bu çalışmalarımızın karşılığı olarak okulumuz 3 yıl önce Eko- Okullar programı üyeliğini almaya hak kazandı ve “Yeşil Bayrak”lı bir okul oldu. Yeşil bayraklı bir okulun öğrencilerinin çevre duyarlılığı gelişmiştir. Onlar, çevreye, doğaya ve diğer canlıların yaşam alanlarına saygılıdır. Teknolojiyi ve enerjiyi bilinçli kullanır. Tüm canlıların yaşam kaynağı olan suyu bu bilinçle tüketir. Kaynakların hızla yok olmasına izin vermez.

Bizler 4 yıl önce başladığımız çalışmalarımıza bu bilinçle devam ediyoruz. 1.2.3. ve 4.sınıflar olarak bu yıl “Tüketim Alışkanlıklarımız” konulu çalışmalar yapacağız, projeler geliştireceğiz. Tüm sınıf düzeylerinde arkadaşlarımız ekim ayında ilk toplantılarını gerçekleştirdi. Toplantılara Eko-Tim öğrencileri, sınıfları adına katıldı. Alınan kararları sınıflarımızda arkadaşlarımızla paylaştık, paylaşmaya devam ediyoruz. Geçmiş yıllarda sürdürdüğümüz çalışma ve projelerimize bu yıl da devam edeceğiz. Okulumuzdaki geri dönüşüm kutularının amacına uygun  kullanımına dikkat çekmek için görsel sanatlar derslerimizde geri dönüşüm kutularını resimleyerek renklendireceğiz. Mavi kapak toplama kampanyamız geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Beden Eğitimi öğretmenlerimizin rehberliğinde devam ediyor. Slogan yarışmamız bu yıl İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki dilli yapılacak. Elektronik atıkları Bilgisayar Bölümü katındaki geri dönüşüm kutularına getirmeye devam edeceğiz. Pil atıklar için yine her katta bulunan plastik kutuları kullanacağız.

Alanında uzman konukları okulumuza davet edip onların söyleşilerine katılacağız. Bu yıl da yeni ve farklı çalışmalarımız olacak. Çalışmaların her aşamasında sizleri bilgilendireceğiz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi yine hep birlikte çalışacağız.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Tekrar görüşünceye kadar hoşça kalın.”