Fütürist, Mucit, Teknoloji Uzmanı ve Yatırımcı Alphan Manas Konuğumuz Oldu

2075

10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Servisimizin 19. Kariyer Günleri etkinlikleri kapsamında 7 Nisan Salı günü gerçekleştirdiği “Başarı Öyküsü” konferansında fütürist, mucit, teknoloji uzmanı ve yatırımcı Alphan Manas ile Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de bir araya geldi.

Brightwell Holdings BV Yönetim Kurulu Başkanı, Kamboçya’nın İstanbul Fahri Başkonsolosu ve Fütüristler Derneği Onursal Başkanı Manas, girişimcilik ve geleceğe bakış konularıyla başladığı konuşmasında uzun geleceği değil, sadece yakın geleceğin tahmin edebileceğini söyledi.

Manas, öğrencilerimizle kendi özel hayatından örnekler vererek ailelerin çocuklarına bırakacağı en değerli mirasın bilgi ve tecrübe olduğunu belirtti. Her bireyin kendi özellikleriyle doğduğunu, genetiğin göz ardı edilemeyeceğini, gelecek seçiminde genetik ve karakterin önemini “Meslek seçiminde karakterinize dikkat edin. Seçimlerinizi ona göre şekillendirmelisiniz. Kişiliğinize göre iş seçimi yapmalısınız.” şeklinde vurguladı.

Hayatın tesadüflerden oluştuğunu ama tesadüf gerçekleştiğinde hazırlıklı olmak gerektiğini “Yaşamımızı değiştiren kararları biz veriyoruz ve kararını verdiğimiz her şeyin sorumluluğunu taşımak zorundayız.” sözleriyle anlattı. Ayrıca Manas; gördüğümüz, seyrettiğimiz, okuduğumuz her şeyin vizyon ve yaratıcılığımızın gelişmesine katkı sağladığını belirterek gelişen vizyonun inovasyona yansıtılmasından bahsetti. “Öğrenmek için merak etmelisiniz.” diyerek beceriyi artıranın merak olduğunu dile getirdi.

Her zaman bir sonra olduğuna dikkat çeken Manas; 2020’ye kadar dünyadaki eğitim sistemi, teknoloji ve tıp konusunda çok önemli değişimler olacağını, 2020’den sonra elde telefon taşınmayacağını ve okuma teknolojisinin değişeceğini, her şeyin artık holograma doğru döneceğini söyledi. Kutunun dışında düşünmenin önemini vurguladıktan sonra girişimci türlerinden bahsetti ve önemli kararlar verirken duygusal dalgalanma içinde olmamak gerektiğini ifade etti.

İş hayatında arka arkaya yenilgiler yaşanabileceğini, başarısızlıklar olabileceğini kendi iş yaşantısından örneklerle anlatan Manas; öğrencilerimize cesur olmaları, mücadeleden vazgeçmeden ve pes etmeden denemeye devam etmeleri gerektiğini “Önemli olan kaç başarı ya da başarısızlık değil, ne kadar değer kattığınızdır.” sözleriyle vurguladı.

Darwin’in “En büyük ve güçlüler değil, adapte olanlar hayatta kalır.” cümlesiyle konferansı bitirdikten sonra öğrencilerimizin sorularını cevapladı.