Çocuğun Gelişimini Destekleyen Anne Baba Tutumları

2184

Levent Yerleşkemizde anaokulu ve ilkokul velilerimiz, çocukların gelişirken yeni ve kendileri için farklı deneyimler yaşaması, onlara eşlik eden anne babaların da tüm bu deneyimler karşısında gösterecekleri ebeveyn tutumları hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen “Çocuğun Gelişimini Destekleyen Anne Baba Tutumları” konferansında Dr. Oktay Aydın’la buluştu. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Servisimizin 23 Mart Cumartesi günü organize ettiği konferans, Terakki Vakfı Kültür Merkezi K1’de gerçekleşti.

Aydın, konferansında çocuğun sağlıklı gelişimi için koruyucu bir anne baba çerçevesine ihtiyaç duyduğunu, anne babaların sınırları sayesinde kişilik gelişiminin besleneceğini vurguladı. Özellikle eğitim düzeyi yükselen anne babaların çocuklarıyla doğal ve spontan ilişkiler kurmak konusunda daha endişeli olduklarını belirten Aydın, çocukların oldukları gibi, kendi gerçekliğinde kabul görme arzusu taşıdıklarını belirtti. İnsan davranışının ve öğrenme performanslarının beyin alanlarıyla detaylı olarak açıklamasını sunan Aydın, sabretmek ve ertelemek gibi üst beyin alanlarıyla ilgili olan becerilerin erken yaşlardan itibaren geliştirilmesi gerektiği önerisinde bulundu.

Çocuklarda gözlemlenen zorlayıcı olmak, karşı gelmek, aşırı ısrarcı olmak vb. özelliklerin kişilik yapısının dirençli olmasıyla açıklandığı konferansta Aydın, çocukların kararlı yetişkin otoriteler tarafından anlaşılmak ve fark edilmek ihtiyacı içinde olduklarını vurguladı. Özellikle akademik bilgi ve okul performansı konularında çocuğun aktif katılımının başarıyı artırdığını ifade eden Aydın, hem çocuklar hem de yetişkinler için duyguların karar mekanizmaları üzerinde daha büyük bir pay ve öneme sahip olduklarını aktardı.

Aydın aynı zamanda, anne babalık deneyiminde ebeveynlerin baskın duygularının ne olduğunu anlamalarının önemine dikkat çekerek, anne babaların baskın duygularıyla kurdukları ve çocuktan geri yansıyan ebeveyn-çocuk ilişkisinin dinamiğine değindi. Konuşmasını anne babalara önerilerle sürdüren Aydın, en zor deneyimlerde bile iletişimin sürdürülmesi, anlaşılmak ve kabul görmek ihtiyaçlarının karşılanarak söylemlerde de yer bulması, düzenli bir aile oturumu saatinin planlanarak aile bireylerinin birbiriyle iletişiminin artması, riskli olmayan konularda çocukların da fikrinin istenmesi ve karara katılmalarının sağlanması önerilerinde bulundu. Konuşmasının sonunda velilerimizin sorularını yanıtladı.