9. Sınıf Öğrencilerimiz Ballıca Köyü'ndeydi

2336

Tepeören Yerleşkemizden 9. sınıf öğrencilerimiz, sosyal sorumluluk projeleri “Ballıca Köyü Gezi İzlenimleri ve Dil-Kültür-Coğrafya İlişkisi” kapsamında 18 Kasım Salı günü Ballıca Köyü’nü ziyaret etti.

Öğrencilerimiz köy halkı ile bölgedeki temel ekonomik faaliyetler, bölgenin sosyo-kültürel yapısı, bölgedeki göç olgusu ve göçün sosyal yapıya etkisi, köyün geleneksel yapısı, örf ve adetler, gelenek görenekler konularında röportajlar yaptı. Ardından, köy ilkokulunun öğrencileriyle buluştular ve hazırladıkları  yiyecekleri okulun bahçesinde birlikte kurdukları sofralarda öğrencilerle paylaştılar. Çeşitli oyunlar oynadılar, birlikte orman yürüyüşü yaptılar, bitkileri tanıdılar.  Köy ağılına gidip bölgenin ekonomik kaynağı olan hayvancılık üzerine konuştular. Ballıca At Spor Kulübü’nde kulübün yetkilisi Nur Türkay’la buluştular ve kentsel gelişim projeleri ve tarihçesi hakkında bilgi edindiler.

Öğrencilerimiz, oradaki öğrencilere hedeflerinden bahsederek önerilerde bulundular ve onları okulumuza davet ederek Ballıca Köyü’nden ayrıldılar. Gezi sonrasında öğrencilerimiz mezuniyetlerine kadar Ballıca Köyü öğrencileri ile sosyal paylaşımlarda bulunmak istediklerini ifade ettiler.

Kasım 2014