Tolga Gümüşay’la “İstanbul Kareli Öyküler” Üzerine Bir Söyleşi

573

Her iki yerleşkemizden lise 9. sınıf öğrencilerimiz, 19 Ekim Çarşamba günü Yazar Tolga Gümüşay’la “İstanbul Kareli Öyküler” adlı kitabı üzerine çevrim içi ortamda söyleşti.

Öğrencilerimizin sınıf ortamında okuduğu ve okurken de içinde yer alan öyküleri sınıf ortamında analiz ettiği bir kitap olan “İstanbul Kareli Öyküler”, Tolga Gümüşay’ın açılımlarıyla zenginleşti. Gümüşay, yazarlık geçmişinin yanı sıra İstanbul’a duyduğu özel ilgi, merak ve sevgi üzerine de konuştu. Kitaptaki karakter, mekân seçimlerinin çıkış noktalarını, kitabın aslında bir sokak fotoğrafçılığı serüveninin ürünü olduğu üzerinde durdu. Öğrencilerimiz özellikle Masalcı Teyze öyküsü üzerinden yaptıkları çalışmaların bıraktığı etkiyi, zihinlerinde oluşan imge dünyasını Gümüşay’la paylaşmanın yanı sıra yazara sordukları sorularla da genel çerçevede yazarlık, yaratıcılık konularında fikir sahibi oldular.

Söyleşi sadece öğrencilerimizin değil edebiyat öğretmenlerimizin de öğrencileriyle paylaşımda oldukları bu kitabın yazarıyla buluşmak noktasında faydalandıkları, esinlenme yaşadıkları özel anlara sahne oldu.