Tercihler Döneminde Birlikteyiz

1869

Bir SBS daha geride kaldı.  Üç yıldır yaşanan sınav stresinin bitmiş olması bir parça rahatlatıyor insanı… Ancak tüm sorularımız SBS ile birlikte aklımızdan uçup gitmedi elbette ki… Stresin bir bölümü asıl şimdi başlıyor. Sınavın bitmesiyle “Acaba kaç doğrum var?”, “Bu netlerle nereye girebilirim?”, “İstediğim okulu kazanabilir miyim?”, “Bu yıl puanlar düşer mi?” gibi sorular gündemimizi meşgul etmeye başladı bile.

Kendi içimizde bu sorulara yanıt ararken, bir yandan da sınavın bitmesini bizim gibi iple çeken yakınlarımızın sorularını yanıtlamaya çalışıyoruz “Sınav nasıldı, nasıl geçti?”, “Sorular zor muydu, kolay mıydı?”, “En zor test hangisiydi?”… Yani kısaca sınav bitse de sorular bitmiyor.

Herkes kendine göre bir değerlendirme yaptı, kimi zor buldu sınavı, kimi kolaydı dedi. Kimi Matematikte zorlandı, kimi Türkçede… Artık sınava ilişkin konuşmalar, yorumlar da yapıldı.  Ancak sınav bitti ve önümüzde tercihler dönemi var. Bundan sonra geçmişe dönüp keşke şunu da yapsaydım demek yerine 12 Temmuz günü açıklanacak sınav sonuçları doğrultusunda bir karar aşamasına gelmiş olacaksınız.

6, 7 ve 8. sınıf düzeyinde sizlerle birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla artık kendi ilgi ve yetenekleriniz az da olsa farkındasınız. Doğal olarak her birinizin ilgi ve yeteneği birbirinizden farklı, kiminiz daha akademik ağırlıklı bir eğitim almak isterken kiminiz özel yetenekleri ile doğru orantılı farklı bir eğitim arayışında olacaksınız.

Sınavın kendisi kadar büyük önem taşıyan tercih sürecini çok iyi analiz etmeli ve ne istediğinizi düşünmelisiniz. Bu nedenle okul tercihlerinizi yaparken kendi özelliklerinizi ortaya koyabileceğiniz, akademik olarak gelişiminize katkı sağlayacak, sosyal ve duygusal olarak da gelişebileceğiniz okulları tercihleriniz arasına almalısınız. Bizler SBS sürecine hazırlanırken olduğu gibi tercihler döneminde de sizlerin yanında olacağız. Rehberlik Servisinde birlikte gerçekleştireceğimiz bireysel görüşmelerle size ve ailenize birebir destek verecek ve hedeflerinize ulaşmanız konusunda rehberlik edeceğiz.

Zorlu bir süreci geride bıraktınız. Hepinizin çalışmalarınızın karşılığını alabilmesi dileğiyle…

Gülseren KAYA
Uzman Psikolojik Danışman
Terakki Vakfı Okulları