Terakkili Öğrencilerden Kutu Oyunları

1964

Oyun Mühendisliği Kulübü öğrencilerimiz, uluslararası standartlarda “Girişimci Esnaf” ve “Altın Ada” isimli mağaza raflarında yer alabilecek 2 oyun ortaya çıkardı.

Terakkili öğrenciler, önce dünya oyun tarihinde mihenk taşı olmuş tahta, kutu ve kart oyunları sınıflarından seçilmiş klasikleşmiş oyunlar ile uluslararası alanda ödül almış modern kutu oyunlarını öğrenip oynadı ve kural yapılarını inceledi. Bu incelemelerin sonrasında kendi hayalleri ve çalışmalarıyla konsept, öykü ve kural yapısıyla projelendirerek geliştirdikleri kutu ya da kart oyunlarını ürettiler.

Fen 9 sınıfı öğrencilerimiz Berat Barış Sandık, Ata Çuhadar, Doğukan Cömert ve Mert Yöney’in tasarladığı “Altın Ada” oyununun yaş grubu 12+, konusunu 15.yy Britanyasında geçen Güller Savaşından almakta. Oyun, dönemin Britanyasının en etkin dört krallığı olan İskoçya, İrlanda, Tudor ve Lancaster krallıkları arasında geçmekte. Krallıkların sahibi olan her bir oyuncunun amacı sahip oldukları ya da olacakları hammadde kaynaklarından elde edecekleri ile tersane, tophane, hara, okmeydanı ve kışlalar kurmak, yıkılan yapılarını onarmak, piyade, süvari, okçu, topçuları ve kalyonları ile  ordularını geliştirmek ve rakip krallıkların güçlerini tahrip etmek. Krallıkların gözünü hiçbir zaman ayırmadığı en verimli kaynakların yer aldığı “Altın Ada” ise asi okçular tarafından korunmakta.

Öğrencilerimizden Mustafa Emre Nakkaş (10A), Mehmet Sinan Yücel (9C), Muhammed Ensar Bulut (9A), Taylan Gürel (10B), Selçuk Coşkun (10C), Yiğit Soydan (10D) ve Deniz Enver Pekmezci (10C)’nin tasarladığı “Girişimci Esnaf” oyununun yaş grubu 9+. 3 farklı kademeli oyun tahtası ve oyuna özgü oyun paralarını içeren zarlı, aktif ticaret döngüsüne sahip öyküsüyle 90’lı yıllarda ülkemizde geçen 2 – 6 kişilik bir gelişim oyunu. Oyuncuların 2500 para ile başladığı oyunda hedef miktara ulaşan oyuncu oyunu kazanır. İnşaat kalfası olarak başlanan oyunda inşaat firması sahibi ya da terzi olarak başlanan oyunda tekstil fabrikası sahibi olarak oyun kazanılmakta. Mülk ziyaretlerinden kira ve bankadan kredi alınabilir hatta röportaj tekliflerinden ücret talep edilebilir, fakat her zaman vergi ödenmek zorunda. Planlı gelişme, dikkat edilmesi gereken bir faktör olarak oyunda öne çıkmakta. Her an iflas edilebilir.

Oyunun ön araştırma ve üretim  süreçlerinde matematik, edebiyat, coğrafya, tarih, hukuk, mühendislik gibi bilim dallarına çok fazla temas eden öğrencilerimiz, bu disiplinleri oyun içindeki ihtiyaçlara göre harmanlayarak ve sistem analizi, sistem kurma ve sistem yönetimi konuları ile belki de ilk kez tanışarak yaşamın çok kapsamlı bir provasını gerçekleştirdiler.

Adalet sistemi çözümlenmiş ve kendi kurdukları bir sistemi test etmenin başarısını yaşayan gençler, ürettikleri kutu oyunları ile çeşitli yarışmalara katılmayı hedefliyor.

Lisemiz, öğrencilerimizin rehber öğretmeni Giray Erdi ile yürüttüğü atölye çalışmalarının ürünü “Girişimci Esnaf” ve “Altın Ada” oyunlarını çeşitli sosyal sorumluluk projelerine gelir elde etmek için bazı faaliyet ve festival gibi etkinliklerde satışa sunacak.