Terakkili Gençler Yaşar Kemal Sempozyumu'ndaydı

2012

Tepeören Yerleşkemizden Yaratıcı Yazarlık Kulübü ve 11 TM sınıfı öğrencilerimiz, 1 Mart Çarşamba günü Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Yaşar Kemal Sempozyumu”na katıldı.

Yaşar Kemal Belgeseli gösterimiyle başlayan sempozyumun 1. oturumunda, konuk konuşmacılar Feridun Andaç, Burhan Sönmez ve Mahmut Temizyürek Değişimin romancısı Yaşar Kemal’i; 2. Oturumda Altan Öymen, Ayşe Semiha Baban ve Ferhan Boratav gazeteci Yaşar Kemal’i ve 3. Oturumda; Zeynep Oral, Hıfzı Topuz Yaşar Kemal ile anılarını aktardılar.

“Ben bağımlı bir yazarım; kendime, söze ve insanın onuruna bağlıyım.” sözleri Yaşar Kemal’in dev bir çınar olma sürecini en etkili şekilde dile getirilişiydi. Konuşmacılar, Usta’nın belgeselinde de ifade ettiği, “Yeni bir roman dili yaratmaya çalışıyorum.” sözüne dikkat çekerek, Yaşar Kemal’in bu anlamda devrim yaptığını ifade ettiler. Feridun Andaç, “Sözün aktarıcı, dilin gösterici olduğunu, insanın yaşadığı coğrafyayı bilmeden, öykülerini anlamadan Yaşar Kemal anlaşılamaz.” dedi.

Hıfzı Topuz’un Terakkili öğrencilerle sohbetinde “Biliyor musunuz çocuklar, 1928’de Terakki Okullarında anaokuluna başladım, çok değerli bir okuldur.” sözlerini paylaştı. Yaşar Kemal’in akademisyen eşi Baban, sempozyumdaki öğrencilere “Artık meşaleyi siz yakacaksınız, barış yolunda ilerleyecek olanlar ve en kutsanacak olan sizlersiniz.” dedi. Sempozyum, Yaşar Kemal ile anıların paylaşımlarıyla sonlandı.