Terakki ESU Kulubü Öğrencilerimiz Uluslararası Münazara Konferansındaydı

2840

Levent Yerleşkemizden Lise ESU (English Speaking Union) Debate Academy Kulübümüz, 14 – 16 Aralık tarihleri arasında Hırvatistan’ın Zagreb şehrinde 22 ülkeden 90 takım ve 450 uluslararası öğrencinin yarıştığı ve Avrupa’nın en büyük, dünyanınsa ikinci büyük münazara turnuvası olarak kabul edilen, “Winter Holidays Open 2018” adlı uluslararası İngilizce münazara yarışmasına  jüri üyeliği de yapan bir öğretmenimizle katıldı.

Jüri başkanlığını Singapur milli takım koçu Geetha Creffield ve Slovenya Münazara Birliği Başkanı Bojana Skrt’in yaptığı turnuvaya, Terakki ESU Debate Academy Kulübü öğrencilerinden Ada Su Aydın (Fen 9), Bahar Ece Sarsın (10A), Lal Cora (10 IB-G), Burcu Doğruol (10B), Selin Yerli (10A), Arın Kanber (11H), Aysima Özsoy (11E), Yasemin İmre (11H), Defne Yurdagülen (11G), Lina Karasu (11H), Lara Törüner (11C), Türkan Zeynep Şerbetçi (12E), Cem Atila Binici (12G) ve Baran Velayi (12F) üç takım ve öğretmenleri Sibel Aytaç jüri üyesi olarak katıldı. Yarışmada WSDC (World Schools Debating Championship) kuralları uygulanmıştır.

Yarışmada bu sene hazırlıklı olarak tartışılan konular aşağıdaki gibidir:

  • “This house would introduce a 100 % inheritance task.”
  •  “This house regrets the increasing focus on STEM education.”

Yarışmacı ekiplerin hangi tarafı savunacakları münazaralardan bir saat önce açıklandı.

Aynı şekilde hazırlıksız olarak tartışılan konular da aşağıdaki gibidir:

  • “This house holds parents legally responsible for the crimes of their underaged children.”
  •  “This house regrets the amount of advertising money in sports.”

Yarışmacılar bir saatlik süre içinde argümanlarını ve sekiz dakikalık bireysel konuşmalarında söyleyeceklerini hazırlama fırsatı buldu. Hazırlıksız olarak münazara yapılacak konularda cep telefonu, iPad gibi elektronik cihaz kullanımı ve öğretmenlerin veya koçların öğrencilerle konuşması yasaklandı. Terakki takımlarımız çıktıkları 6 maçtan üç tanesini kazandı.

Son olarak finalde Slovenya ve Amerika Birleşik Devletleri takımları “This house would oblige companies to price in environmental burden in cost of their products.” konusunda yarışmışlar ve münazara Slovenya’nın galibiyetiyle sonuçlandı.

Okulumuzun bu yıl üç takımla katıldığı bu uluslararası platformda, öğrencilerimiz onlara gelecekteki yarışmalarda ışık tutacak ve hayat boyu unutamayacakları çok değerli deneyimler kazanmışlar ve çok çeşitli konularda bilgi sahibi olarak farklı ülkelerden akranlarıyla bilgi alışverişinde bulunma fırsatı yakaladı.